Lassan harmadik éve annak, hogy egy kormányrendelettel a Rétvári Bencéhez köthető zebegényi alapítvány tulajdonába került a Káptalan utca 16. alatti ingatlan. A képviselő környezetében létrejött alapítványok ezen felül megszereztek egy szobi, és két zebegényi ingatlant is. Utóbbiakat a Millenniumi Pavilon Közhasznú Alapítvány jelentős állami támogatásból újíthatja fel, azonban a múlt évre vonatkozó beszámolójuk szerint már jócskán fogyott a központi költségvetésből folyósított mintegy 2,7 milliárdból, nagy részük „felhalmozási” kiadásként van feltüntetve – írta meg a Magyar Narancs.
2022 tavaszán született meg az a kormányrendelet, mely következtében a közpénzből fenntartott Dunakanyari Védegylet Alapítvány tulajdonába került ingyenesen Vác belvárosának egyik patinás épülete, a közel félezer négyzetméteres Káptalan utca 16. szám alatti ingatlan. A kormánydöntés kikötötte, hogy az új tulajdonos „saját költségvetése terhére vállalja az ingatlan környezeti állapotának felmérését, kármentesítését”. Feladata lenne, hogy segítse a kulturális szolgáltatásokat, támogassa a helyi közművelődési tevékenységet. Ám a kormánydöntés utáni második éve sincs semmi jele annak, hogy a kötelezettségüknek eleget tennének a zebegényiek – olvasható a Magyar Narancsban. A belvárosi patinás épület állaga folyamatosan romlik. Mindeközben a váciak közösségi tere, a Tragor Ignác Múzeum által évtizedekig használt volt kiállítóterem megszűnt szolgálni az itt élők és a városba látogató turisták kulturális igényét.
Többek között az érvényes Hincz-szerződés szerint a festő képeit ugyan a Káptalan utcai kiállítóteremben kellene közkinccsé tenni, ám az már nem működik közgyűjteményi kiállítóhelyként. Ezzel együtt négy értékes dunakanyari ingatlant említ a lap, ami Rétvári Bence köreihez került. Ferencz Gyöngyi, Szob polgármestere a Magyar Narancstól tudta meg, hogy a város egyik értékes épülete is a Rétvári jobbkezeként számon tartott, a KDNP parlamenti frakciójának a titkára, Bajor Gergő által vezetett Dunakanyar Védegylet Alapítványhoz került. A Narancs.hu most úgy értesült, hogy egy másik, szintén a képviselőhöz fűződő alapítvány megvásárolta a zebegényi Kenderes Hotelt.
A Narancs.hu-n kívül több más újság is részletesen foglalkozott a Rétvári Bencéhez köthető alapítványi hálózattal, így például az Alfahír is. Mint megírták, Zebegényben megszereztek egy másik épületet is, a Millenniumi Dohány Pavilont, amelynek renoválására 2,7 milliárd állami támogatás áll rendelkezésre, de a közbeszerzési dokumentumok szerint az összeg nem elegendő a kivitelezéshez, ugyanis jelentősen leromlott állapotú az ingatlan. A projektet bonyolító, Millenniumi Pavilon Közhasznú Alapítvány szintén nekifut a közeli, hasonlóan rossz állapotban lévő Kenderes Hotel felújításának, melyet részben a pavilon miatt vásároltak meg.
Az alapítvány kurátora, Ulicsák Tamás Ferenc 2023 szeptemberében azt mondta a Narancs.hu-nak, szeretné, hogy még a „tél beállta előtt” történjen valami a Pavilon projekttel, mert rémálom, hogy ennyire húzódik. Ez a vágya nem teljesült: a felújításra vonatkozó közbeszerzés érvénytelenül zárult, mert a kivitelezők túl sokat kértek. Emellett az is nehezíti a felújítást, hogy az épület a hegyoldalban van, szűk utcákon lehet feljutni, azt pedig nem néznék jó szemmel a helyiek, ha több tonnás kamionok furikáznának a községben. Ennek ellenére a Millenniumi Pavilon Közhasznú Alapítvány múlt évre vonatkozó beszámolója szerint szépen fogyott a központi költségvetésből folyósított mintegy 2,7 milliárd forintnyi támogatásból. A tárgyévben 81 millió forintot költöttek el, ebből 20 milliót személyi, 1,3 millió forintot dologi kiadásokra fordítottak, a legtöbb elköltött pénz pedig „felhalmozási” címszó alatt van feltüntetve.