Több lift nem működik a Péterfy Sándor utcai kórházban, egy kerekesszékes, sclerosis multiplexes beteg pedig arról számolt be az RTL Híradónak, hogy egy órát kellett az udvaron várakoznia, végül egy betegszállító buszban vettek tőle vért. Az orvosával viszont nem tudott találkozni. A csatorna úgy tudja, az öt emeletes épületben nyolc lift van, de jelenleg csak három működik.
A János kórházban a klíma ment tönkre a legnagyobb kánikulában az ortopéd-traumatológiai osztályon, ezért műtéteket kellett elhalasztani. Egy beteg azt mondta a csatornának, órákig várt a műtétre, mire kiderült, elhalasztják a beavatkozást. Új időpontot szeptemberre kapott. (Nem ez az első eset, hogy problémák lépnek fel a Jánosban: tavaly nyáron meleg víz nem volt az egyik épületben, ősszel pedig a fűtés nem működött.)
Az RTL megkereste a kórházak műszaki karbantartásáért felelő Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóságot. Válaszukban azt írták, hogy a klíma „javítását haladéktalanul megkezdték”, és „ideiglenes műszaki megoldásokkal (…) intézkedtek a szükséges hűtés biztosításáról”.
Arról már a Népszava írt, hogy az Uzsoki utcai kórházban kedd óta egyetlen műtőt sem tudnak használni a klíma meghibásodása miatt. Emiatt sebészeti, urológiai, ortopédiai, traumatolóiai, szemészeti, nőgyógyászati, fül-orr-gégészeti, kardiológiai operációkra szorulók ellátását kényszerültek átütemezni illetve a sürgős eseteket más kórházakba irányítani. A lap arra emlékeztet: a kórházak klimatizálási problémája ötödik éve megoldatlan. Legutóbb 2019-ben a Magyar Kórházszövetség mérte fel a hazai kórházak hűtési helyzetét, akkor
- a műtők 33,
- az intenzív osztályok 41,
- a betegszobák 98 százalékban nem volt hűtés.
A Népszava szerint akkor még az MKSZ elnökeként nyilatkozó Ficzere Andrea azt remélte, ha azonnal nem is, de a következő nyárra megoldódhat az intézmények hűtési gondja. Nem oldódott meg. 2021-ben a műtőklímák hiányosságai miatt az alapvető jogok biztosa is vizsgálatot indított. Kozma Ákos jelentése komoly munkavédelmi hiányosságokat állapított meg. A dokumentum idézi az Emberi Erőforrások Minisztériuma által készített vizsgálatot, eszerint a műtők 92 százaléka rendelkezik ugyan klímaberendezéssel, ám több mint 40 milliárd forintot kellene fejlesztésre, karbantartásra fordítani. Ebből az összegből az elmúlt három évben – tehát az idei évig – közel 24 milliárd forint ráfordítás lett volna szükséges.