Az esős idő miatt a Madách Imre Művelődési Központ aulájában rendezte meg idén az aradi vértanúk napjáról szóló megemlékezését a város. Az eseményen részt vett Matkovich Ilona polgármester, a képviselő-testület több tagja, Vác egyházi vezetői, tisztségviselők, pártok, civil szervezetek képviselői valamint több váci intézmény delegáltjai is.
A jelenlévőket Magyari József, az Árpád Fejedelem Általános Iskola igazgatója köszöntötte, valamint ünnepi beszédében emlékezett és emlékeztetett:
“A bíróság az aradi tizenhármakat két szempont alapján választotta ki. Egyfelől mindegyikük a császári hadsereg tisztjeként kezdte meg katonai pályafutását. Másfelől pedig mindannyian önálló seregtesteket vezettek. A haditörvényszék elé állított tisztek ellen a vád: felségárulásnak minősített fegyveres lázadás.”
– mondta Magyari József, kiemelve: a mai napon azokra a hősökre emlékezünk, akik között volt szerb, horvát, magyar, német, osztrák és örmény származású is, akik a nemzetiségi sokszínűségük ellenére is egy emberként védték a magyar hazát, küzdöttek a forradalom és szabadságharc során, ezért pedig a legkeményebb megtorlásban részesültek.
“Haynau körében már a tárgyalás előtt döntöttek a halálos ítéletekről. Az eljárás egyértelműen koncepciós jellegű volt, a vádak pedig jogi szempontból is megkérdőjelezhetőek. Ez a tény a tizennégy tagú törvényszéket nem akadályozta meg abban hogy augusztus 25-én Kiss Ernő kihallgatásával megkezdje a honvédtisztek elleni eljárást. Furcsa módon a vád képviselte a védelmet is, az ítéletet pedig két nappal a kivégzések előtt mutatták be. A tisztelet és a történelmi emlékezet ébrentartása megköveteli, hogy minden évben ezen a napon hangozzanak el a hősök nevei és emlékezzünk tisztelettel a több tízezer hős katonára is, akiknek köszönhetjük, hogy mi szabad országban élünk.”
Az Árpád Fejedelem Általános Iskola igazgatója kiemelte még: az Aradon kivégzett tizenhárom tiszt holttestét estig közszemlén hagyták, elrettentésül, ezzel azonban épp a szándékukkal ellentétes eredményt értek el: több ezren zarándokoltak el a vesztőhelyre, vettek végső búcsút az elítéltektől és megfogadták: az elkezdett harcot egyszer győzelemre viszik.
“Elfelejtheti -e egy nemzet azokat a hősöket, akik vérüket áldozták a magyar szabadságért? A válasz egyértelműen: nem. (…) Ma a mi feladatunk emlékezni rájuk, megőrizni gondolataikat, tetteiket, hős cselekedeteiket.”
Beszéde végén Magyari József rámutatott: Vác városa méltó módon tartja életben az aradi tizenhármak emlékét: a váci Honvédelmi Emlékmű 1868-ban épült hazánkban elsőként, Földváry Károlyról és Petőfi Sándorról elnevezett általános iskola, kegyeleti váltófutás, hagyományőrző bemutató a váci ligetben, vagy a Petőfi emléktáblánál és a Rózsakertben történő rendszeres megemlékezések is segítik őrizni szabadságharcosok és vértanúk emlékét.
Magyari József beszédét az Árpád Fejedelem Általános Iskola diákjainak ünnepi műsora követte prózával, szavalattal, zenével és táncos elemekkel. A felkészítő tanárok Gyetván Orsolya, Kareczkiné Csernák Dóra, Szabadosné Scholtz Mónika és Turmely Zsuzsanna.
A megemlékezés a borús idő ellenére a Rózsakertben zárult: a vértanúk plakettjei előtt váci intézmények képviselői helyezték el a megemlékezés virágait:
- Katona Lajos Városi Könyvtár
- Tragor Ignác Múzeum
- Karolina Katolikus Általános Iskola, Székesegyházi Kórusiskola és Alapfokú Művészeti Iskola
- Váci Szakképzési Centrum I. Géza Király Közgazdasági Szakgimnáziuma
- Váci Humán Szolgáltató Központ
- Váci Árpád Fejedelem Általános Iskola
- Váci Petőfi Sándor Általános Iskola
- Váci Madách Imre Gimnázium
- Bernáth Kálmán Református Gimnázium, Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakgimnázium és Szakközépiskola
- Váci Radnóti Miklós Általános Iskola
- Váci Juhász Gyula Általános Iskola
- Váci Szakképzési Centrum Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziuma
- Váci Bartók-Pikéthy Zeneművészeti Szakközépiskola és Zeneiskola
- Földváry Károly Általános Iskola
- Vác Város Levéltára
- Deákvári Óvoda
- Piarista Gimnázium és Kollégium
- Kisvác-Középvárosi Óvoda
- Alsóvárosi Óvoda
A megemlékezésen közreműködött a Váci Huszár és Nemzetőr és Nemzetőr Bandérium.
A közös emléktáblán a megemlékezés koszorúját az önkormányzat nevében Matkovich Ilona polgármester, Inotay Gergely és Kiss Zsolt alpolgármester helyezte el.
AJÁNLÓ: A jövő héten tartja alakuló ülését az új képviselő-testület