A RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség tudósítása szerint Szijjártó Péter magyar külügyminiszter a szentpétervári gázfórumon arról beszélt, hogy „a jelenlegi helyzet elkerülhető lett volna, ha a NATO 2021-ben tárgyalóasztalhoz ült volna Oroszországgal a biztonsági garanciákról szóló szerződéstervezet megvitatása céljából”.
Mint ismert, a 2021 decemberi, a NATO-hoz és az USA-hoz eljuttatott orosz követelések értelmében a NATO-nak le kellett volna mondania minden katonai tevékenységről a volt Szovjetunió területén és Oroszország érdekszférájában, vagyis Ukrajnában, Kelet-Európában, a Kaukázuson túli területeken és Közép-Ázsiában is – beleértve például a szervezethez 1999-ben csatlakozó Magyarországot is.
Paczolay Henrik magyar külügyi szóvivő szerint kiforgatták Szijjártó szavait, mert a külügyminiszter „nem konkrétan” az Oroszország által megfogalmazott biztonsági garanciákról beszélt, hanem arra utalt, hogy „a felek között folytatott valós párbeszéddel és tényleges tárgyalással esély nyílhatott volna a háború elkerülésére”.
Ugyanakkor a tárgyalások lehetőségét 3 évvel ezelőtt az oroszok zárták ki. Szergej Rjabkov külügyminiszter-helyettes például azt mondta, „a két szöveg nem valamiféle étlap, amelyből választani lehet, hanem kiegészítik egymást, és egészként kell tekinteni rájuk”.
Azaz nincs miről tárgyalni, mindent en bloc el kell fogadni.
Mint arról beszámoltunk, Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója néhány hete arról beszélt, a magyar kormány „valószínűleg” nem csinálta volna, ami Zelenszkij, a „háborús védekezést”, és azt tanácsolta volna Ukrajnának is, hogy fogadják el az orosz követeléseket.