Vác a nehézségek ellenére is stabil költségvetéssel készül a 2025-ös esztendőre, aminek legfontosabb biztonsági alappillérét a saját bevételek, az adók adják, ugyanis az állami normatíva csak részben fedezi a kötelező vagy a vállalt kiadásokat.
Az önkormányzatok is megérzik, hogy az ország jelentős gazdasági visszaesést könyvel el – mondta Vác polgármestere a hétfő esti lakossági közmeghallgatáson. Vác tavaly 4,2 milliárd iparűzési adót szedett be. Idén viszont eddig csak 3,7 milliárd érkezett a kasszába, a kiadásokat pedig tovább fokozza a Magyarországon tapasztalt rekordinfláció.
Matkovich Ilona a közmeghallgatáson megemlítette az új hajléktalanszálló és a gyermekmedence megépítését, beszélt a deákvári főtér felújításáról, a Bauer utcai bölcsőde befejezéséről, több óvoda renoválásáról – hozzátéve, hogy a Széchenyi utca járófelületeinek cseréjét és kőszórásos utak feljavítását ebben a ciklusban is folytatják.
A polgármester kiemelte: ahhoz, hogy a város működni tudjon, és el tudja látni a kötelező szociális és köznevelési feladatait, a központi támogatásokhoz jelentős összeget kell helyi bevételekből, a telek-, az építmény-, az iparűzési, illetve a kommunális adókból előteremtenie.
A mindezekkel való szembesülés ellenére a város nem mondhat le a szolgáltatásainak színvonaláról és a fejlesztési elképzeléseiről.
„Beruházások és fejlesztések természetesen lesznek, és bár ilyen bizonytalan gazdasági körülmények között nem könnyű már csak költségvetést sem csinálni, a legszükségesebb kiadások és a város működése biztonságban lesz” – mondta Matkovich Ilona.
Kiss Zsolt alpolgármester az önkormányzatokat érő elvonásokról beszélt. Rámutatott: a kormány tavalyelőtt elvette a településektől a gépjárműadó utáni bevételeket. Míg 2019-ben csak 61 milliót fizetett ki Vác az államnak szolidaritási adó címen, ez mostanra átlépte az egymilliárd forintot. Ugyanakkor a kiadások, a közüzemi díjak is emelkedtek, az áram is jelentősen megdrágult.
Inotay Gergely alpolgármester hangsúlyozta: az állami norma csak részben finanszírozza a kötelező feladatokat, aminek ellátásához milliárdot meghaladó összegeket kell előteremtenie az önkormányzatnak.
Példaként emelte ki a közétkeztetést, amit a lakossági befizetések mellett is 400 millióval kellett kipótolnia a városi büdzsének. A házi és gyermekorvosi praxisok területén húsbavágó a hiány Vácon is. Annak érdekében, hogy vonzóvá tegyék az orvosok számára a feladatellátást, a praxisok működtetésének egy részét át veszi önkormányzat, derült ki a beszámolóból.
Inotay Gergely elmondta, a két nagy szociális intézménybe, a VHSZK és a Kenéz Egyesített Szociális intézménynek a működésébe is súlyos 100 milliókat tesz az önkormányzat.
A fórumon a társadalmi megbízatású alpolgármester is felszólalt, amiből kiderült, Deákvár Vác legnagyobb városrésze, ahol jelentős fejlesztések valósultak meg az elmúlt négy évben.
Rozmaring Sándor kiemelte, a városvezetés a továbbiakban is kiemelt figyelmet fordít a vasút túloldalán elhelyezkedő népes városrész területeinek karbantartására és fejlesztésére.
_______________________________________________________________________________________
AJÁNLÓ: Az Európa-rekord infláció miatt Vácon is emelkedhetnek a helyi adók