A címlapképen látható ábra bemutatja, mekkora jelentőséggel bír, ha egy szavazóbázist különböző morfológiájú választókerületekbe sorolnak.
Mind a négy esetben 36 zöld és 28 lila szavazót látunk, a zöldek tehát 8 fős többségben vannak. Ha ezeket négy választókörzetbe soroljuk, attól függően, hogy a körzetek határai hol húzódnak, egészen változatos képviseleti arányok alakulhatnak ki. Az ábrán a területek alapszíne a többség elképzelt pártállását mutatja.
Így látható, hogy a körzethatárokkal játszva, kialakulhat akár 3:1, 2:2, 4:0 de még 1:3 arányú képviselet is.
Ez a jelenség hívta életre az ún. gerrymandering fogalmát, melynek eredete egészen 1812-ig nyúlik vissza. A szó Elbridge Gerry nevének és az angol salamander szónak az összevonásából ered. Gerry massachusettsi kormányzó volt, aki maga is aláírta azt a törvényt 1812-ben, amely lehetővé tette, hogy a hatalmon lévő Demokrata-Republikánus Párt jelöltjeinek kedvezve a föderalistákkal szemben, átrajzolják a választókerületi határokat. Az egyik igen furcsa formájúra sikerült választókerületbe egy szalamandrát (salamander) láttak bele a kortársak – innen hát a “dzserimendöring” szó eredete.
A jelenséget leginkább negatív színben emlegetik, hiszen jócskán adhat lehetőséget választási manipulációra. Főbb hatásai a következők:
- Kisebb verseny: főként a besűrített területeken a jelöltek nagy fölénnyel nyernek, az eredmény gyakorlatilag majdhogynem biztos, ezért még kampányolni sem érdemes. Fentiek miatt a részvétel is csökken, a kampány sem ösztönzi a választókat részvételre. Ebből fakadóan sokkal fontosabb a jelöltséget elérni, hiszen bárki lesz az, a győzelme eleve borítékolható.
- A hivatalban lévő előnye: amikor egy mandátum birtokosa biztosnak érzi a hosszútávú hivatalban maradását, egyre kevésbé motivált választókerülete képviseletében, ezzel jelentősen csorbul a demokratikus elszámoltathatóság elve.
- Kevesebb képviselet: az arányosság képviseletelve is durván sérülhet, hiszen a gerrymandering arra játszik, hogy minél több elveszett szavazat álljon elő. A manipulálatlan választókerületekhez képest így egyes csoportok képviseleti foka jelentősen eltérhet, vagyis a győztest nem a választók, hanem azok választják ki, akik a határokat rajzolják.
A Vác.hu korábban megírta, hogy a 2026-os választásokra a Fidesz jelentősen átrajzol több választási körzethatárt is, a váci központú választókerülettől például elcsatolja Szobot, Aszódot pedig hozzákapcsolja. A napokban több híradásban is elhangzott: ha 2022-ben ugyanannyian ugyanúgy szavaztak volna, de a 2026-ra tervezett választókerületekben, a kormánypártok 2-vel több mandátumot nyertek volna.
Tóth Dávid