2022. április 7-én született az a kormányzati döntés, minek értelmében egy Váchoz egyetlen szállal sem kötődő zebegényi alapítványnak ingyen adták a váci emberek sok évtizeden át közösségi célokra használt ingatlanát, a Káptalan utca 16. szám alatt nyilvántartott – közel félezer négyzetméteren álló – épületegyüttest.
Ugyan mindent megtett az önkormányzat a váci polgárokat felháborító kormányrendelet ellen, mégis folyamatosan romlik a patinás belvárosi épület állaga, mivel a tulajdonosok felújítási kötelezettségüknek sem tesznek eleget. Ráadásul az előírt funkciókat sem szolgálja az ingatlan, hiszen az alapítvány feladata lenne, hogy segítse a kulturális szolgáltatásokat (filmszínház, előadó-művészeti szervezetek), támogassa a helyi közművelődési tevékenységet.
E házban működött a Reitter István által alapított kocsigyár. Ez 1932-ben szűnt meg, és az épület 1933-tól a városi vízmű, 1946-tól a közművek székháza, 1952-től járási könyvtár, 1982-től múzeumi kiállítóhely volt. A hagyományos váci hasznosítása miatt az önkormányzat több alkalommal jelezte és tette meg a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy a nemzeti vagyonkezelőtől tulajdonba, de legalább további felhasználásra megkapja.
Ennek ellenére a váci emberek megkérdezése nélkül ingyenesen átkerült az ingatlan tulajdonjoga a Váchoz semmilyen módon nem kötődő alapítványhoz. Ezzel a Tragor Ignác Múzeum által használt kiállítóterem megszűnt szolgálni az itt élők és a városba látogató turisták kulturális igényét. Többek között az érvényes Hincz-szerződés szerint a festő képeit ugyan a Káptalan utcai kiállítóteremben kellene közkinccsé tenni, ám az már nem működik közgyűjteményi kiállítóhelyként.
AJÁNLÓ: Nem támogatta a Fidesz és 3 másik képviselő a Duna-part fejlesztését