Magyarországon tegnap volt az Egyenlő Díjazás Napja, ami arra hívja fel a figyelmet, hogy szimbolikus értelemben a nemek közötti bérszakadék miatt mától év végéig szimbolikusan
a nők nem kapnak fizetést
– írja honlapján az Amnesty International.
Az Amnesty Magyarország aktivistái a fővárosban a Karmelita kolostor, egy kórház és egy iskola, Pécsen és Veszprémben pedig szintén iskolák előtt helyezték el üzeneteiket, akciójuk keretében pedig arra igyekeznek felhívni a figyelmet, hogy a férfiak és a nők közötti bérszakadék mértéke alig változott az elmúlt 20 évben, ráadásul az alulfizetett munkákat is jellemzően nők töltik be, miközben az otthoni láthatatlan munka is rájuk hárul.
Magyarországon a nemek közti bérszakadék 2002-es adatok szerint 19,1 százalék volt, 2022-ben pedig 17,5 százalék, tehát 20 év alatt csupán 1,6 százalék volt a csökkenés. Havi átlagfizetés tekintetében vizsgálva ez azt jelenti, hogy a nők 100 ezer forinttal keresnek kevesebbet a férfiaknál.
Ennek hátterében több ok is áll: a társadalom számára fontos, de mégis alulfizetett szakmákban többnyire nők dolgoznak, pl. az egészségügyi dolgozók és a pedagógusok 80 százaléka is nő. A nők emellett az otthoni láthatatlan feladatokból, úgy mint a gyermeknevelésből, rokonok gondozásából, háztartásvezetésből is jellemzően nagyobb szerepet vállalnak férfitársaiknál, ez pedig gyakrabban vezet munkaerőpiaci kieséshez, de ismert jelenség az is, amikor azonos munkakörben is alacsonyabb bérezésben és juttatásokban részesülnek férfi kollégáiknál.
Egy 2023 májusában elfogadott EU-s irányelv kötelezi azokat a munkáltatókat, akik 150 főnél több embert foglalkoztatnak, hogy közzétegyék a bérszakadékra vonatkozó adataikat, az Amnesty pedig rendszeresen tart online és személyes kurzusokat munkaadók és munkavállalók számára a nemek közti piaci egyenlőség témájában.
TD