Ismét demonstrációt szerveztek az Akkumulátor Károsult Települések Igazáért Szövetség tagjai a kongresszusi központ bejáratánál, ahol a Hungarian Battery Week összejövetele zajlott.
- Az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával 2021-ben létrejött Magyar Akkumulátor Szövetség korábban 12 pontban tett ajánlást a környezeti és társadalmi szempontból fenntartható hazai akkumulátoripari értéklánc kialakítására, amiben, többek közt, az önkormányzatokkal, környezetvédő szervezetekkel való párbeszédet hangsúlyozzák.
- A lakosságot képviselő országos civilszervezetek viszont éppen azért tüntettek az épület előtt, mert most sem hívták meg őket a Magyar Akkumulátor Hétre, és továbbra is kizárják őket a döntéshozatalból.
Simon Gergely, Greenpeace Magyarország: „Számos szabálytalanságot, számos visszaélést látunk, amikor a környezetvédelmi hatóságok nem képesek megelőzni a szennyezéseket. A bejelentett ügyeket nem tudják, nem is akarják kivizsgálni.”
Nemes Tibor, Debrecen-Mikepércsi Anyák Egyesület: „Ezeknek a gyáraknak felfoghatatlan mennyiségű vizet és energiát kell használniuk, ami nem áll rendelkezésre, és csak az emberek kárára biztosítható. Az egymás mellé telepített üzemek kibocsájtásának összeadódását nem vették figyelembe a hatóságok. A gyárak Magyarország legjobb fekete földjeire, a nemzet éleskamrájának számító Alföldre települtek, amelyek már évek óta aszálytól szenvednek.”
Gariscsák Erzsébet, FOTON 2023 Egyesület: „Fóton három témakörben jelent problémát Göd közelsége. Elsősorban a várható levegőszennyezés, hiszen nem tudjuk, soha nem is derült ki, milyen mértékben szennyezi oldószerrel a gyár a környező települések levegőjét.”
Vízkeleti Péter, Kiállás Egyesület „Ácson mi is szembesültünk tavaly az akkugyár-bővítéssel. Kaptunk egy 100 ezer tonna/év kapacitású katódanyag gyárat. Az első aggodalomra okot adó dolog az volt, hogy egy bejelentéssel kezdődött. Helyben senkivel nem egyeztettek, ami nagyon megosztotta a helyi közösséget.”
Mindum Károly, Séta a Mecsekért civil összefogás: „Két évvel ezelőtt Pécs mellett, Kővágószőlős határában egy 600 hektáron célterületet jelöltek ki, anélkül, hogy bárkivel tárgyaltak volna. Sem az önkormányzatokkal, sem a területek tulajdonosaival. Egy olyan helyszínt, ami művelés alatt álló mezőgazdasági területet, erdőket érint és közvetlen szomszédságában van annak a vízbázisnak, ami Pécs vízellátását biztosítja.”
A civilek mellett Váci képviselő is megjelent a demonstráción. Tótváradi-Nagy Bence beszélt arról, hogy Vác mely területeit sújtja a kormány nemzeti akkustratégiája. Felszólalásában elmondta, hogy a képviselőtestület hogyan igyekezett megfékezni, hogy tömeges munkásszállók nyíljanak a városban, rámutatott, hogy nincs beleszólásuk azokba a fejlesztésekbe, amiket a gödi gyár kiszolgálása érdekében hajtanak végre Vácon.
„A Samsung-gyár több vizet használ fel a működése során, mint amennyit Vác város teljessége. A Samsung-gyár ipari szennyvizét Vác déli részén öntik bele a Dunába. Ez az ipari vezeték tavaly meg is sérült közvetlen lakóházak közelében.
A demonstráció szervezői, a Greenpeace Magyarország és a Göd-ÉRT egyesület aktivistái azt kérték, hogy a döntéshozók hallgassák meg végre a lakosság álláspontját is, mert eddig a demokratikus alapjogokat figyelmen kívül hagyva születnek döntések.
Töplerné Szaszkó Andrea, Göd-ÉRT Egyesület: „Fontos lenne, hogy a kormány partnerként kezelje azokat a szakembereket, akik megfogalmazták véleményüket és javaslataikat a témában. Az itt zajló eseményeknek ez lenne a valódi értelme. Követeljük, hogy az állampolgárok életminőségére és az élő környezetre jelentős hatást gyakorló akkumulátoripari döntéseket csak is társadalmi konszenzussal lehessen érvényesíteni.”
A szervezők végül bejelentették: november 22-én egy civil konferenciát tartanak a Vegyipari Dolgozók Szakszervezetének Benczúr utcai székházában, amelynek keretében a hazai és az uniós akkugyártás problematikáját járják körül a meghívott szakértőkkel.
ES TV
_____________________________________________________________________
AJÁNLÓ: Szigorú keretek közé szorítaná az akkugyárak működését Tótváradi-Nagy Bence