Tanévkezdéskor az egyetemisták nagyobb része szülei segítségével finanszírozza kiadásait, és a legnagyobb nehézséget a napközbeni étkezések költségei jelentik – derül ki abból az egyetemisták pénzügyi helyzetét vizsgáló kutatásból, amelyet az EFOTT készített 500 magyar felsőoktatásban tanuló hallgató bevonásával.
A tanévkezdéshez kapcsolódó legfőbb kiadások között
- a közlekedést (72%),
- a tankönyvek és jegyzetek beszerzését (60,2%),
- valamint a lakhatást (48,4%)
- és az elektronikai eszközök, mint például a laptop (43%) vásárlást jelölték meg.
Az online felmérést kitöltők 70 százaléka állami támogatásban tanul, de a szemeszter indulásával a válaszadók többsége a szülői támogatásra (65,6%) és részmunkaidős munkára (62,4%) támaszkodik, illetve a diákok 40,9 százaléka ösztöndíjból is fedezi kiadásait.
Az eredményekből az is kiderül, hogy sokan (39,8%) spórolt pénzből finanszírozzák tanévkezdési költségeiket, míg 17,2 százalék diákhitelt vesz igénybe. A kutatásban résztvevők több, mint fele (52,7%) kap valamilyen ösztöndíjat, de jelentős azok hányada, akik nem részesülnek és nem is pályáztak egyáltalán támogatásra (23,7%).
Bár a lakhatás a főbb kiadások között szerepel, a hallgatók nagy része (34,4%) szüleivel él, míg a megkérdezettek 29 százaléka kollégiumban, amin a nemrég bejelentett Diákváros megépülése várhatóan segíteni fog, 25,8 százalék pedig albérletben. Elenyésző a saját lakással rendelkező (6,5%) diákok száma, míg csak kevesen költöznek rokonokhoz vagy barátokhoz (4,3%) a szemeszter idejére. Érdekes adat, hogy pénzügyileg a legproblémásabbnak a napközbeni étkezés árát jelölték meg (34,4%) a fentiekkel szemben.
„A kutatás rávilágít: az iskola elvégzéséhez szükséges költségek mellett leginkább a napi étkezésre fordított pénz szorul háttérbe. Ugyanakkor az is kiderül, hogy sokan már a nyári munka során igyekeznek félretenni a tanévre, de csupán a kitöltők 20 százaléka követi nyomon tudatosan rendszeres kiadásait. A felmérés jól mutatja, hogy a magyar egyetemisták anyagi terheinek csökkentése, lehetőségeik ismertetése és pénzügyi tudatosságuk fejlesztése fontos kérdés” – tájékoztatott Budai Marcell, az EFOTT sajtófőnöke.
AJÁNLÓ: Mégis megkapta a bővítésre az engedélyt a gödi Samsung-gyár