Éles vita volt a képviselőtestület november 20-ai, szerdai ülésén a kommunális adóról, amely az egyetlen köztehernövelés, ami a magánszemélyeket is érinti.
Matkovich Ilona polgármester a város működésének biztosításával, az önkormányzat bevételeinek a gazdasági helyzet és a kormányzati elvonások miatti csökkenésével, valamint a kiadások az infláció miatti növekedésével indokolta a rendelet elfogadását.
- Kiss Zsolt alpolgármester kiemelte, az önkormányzati rendelet a törvényben maghatározott maximumtól elmaradva emeli a magánszemélyek kommunális adóját húszról 26 ezer forintra.
- Mokánszky Zoltán az „adóemelés városvezetésének” nevezte a jelenlegit, de megköszönte, hogy nem emeltek az adókon akkorát, amint amennyit a törvény lehetővé tenne.
- Kiss Zsolt válaszul emlékeztetett, 8 éve az akkor kormánypárti többségű önkormányzat megduplázta a kommunális adót, 10 ezerről 20 ezer forintra.
- A Fidesz-KDNP frakcióvezetője erre azt mondta, „akkor Önök ágáltak, most meg mi ágálunk”.
Inotay Gergely arról beszélt, hogy a kommunális adó emelése 500 forintos pluszterhet jelent havonta a lakosságnak, miközben az önkormányzat vízdíja a három és félszeresére emelkedett. „2000 forintba kerül egy köbméter víz, elképzelhető, mit jelent, ha egy óvodás lehúzza a WC-t” – mondta az alpolgármester.
Tótváradi-Nagy Bence is hangsúlyozta, hogy a Fidesz-KDNP 2016-ban 100 százalékkal emelte a magánszemélyek adóját, miközben a jelenlegi többség csak 30 százalékkal.
A tanácsnok emlékeztetett, ha a kommunális adót az infláció mértékének megfelelően emelték volna meg, akkor – még az idei áremelkedések beszámítása nélkül is – 26 helyett 32 ezer forintra kellett volna növelniük.
BZS
_______________________________________________________________________
AJÁNLÓ: Megszavazta a testület a helyi adók emelését