A 950. emlékévhez kapcsolódóan blogsorozatot indított a Tragor Ignác Múzeum. Amikor arról írtak, hogy egy korabeli újságíró száz évvel ezelőtt metrót és repteret képzelt el a mai Vácra, mi is megmutattuk, ahogyan azt is, amikor Vác leghidegebb teleit idézték vissza, csütörtöki bejegyzésükben pedig arra keresik a választ, hová temetkeztek elődeink Vác területén.
- 140 évvel ezelőtt, 1884. március 9-én számolt be róla a Váci Közlöny, hogy „faiskolai munkálatok alkalmával a munkások csontvázakra akadtak.”
Mag Hella régész felidézi, 48 sírt tártak akkor fel, a híradásokból megállapítható, hogy a Hétkápolnánál, feltehetően a mai futballpálya területén. A sírokban talált tárgyak egyértelműen a honfoglalás korára utaltak.
A Váczi Közlönyből kiderül, hogy az első sírok nyugat-keleti-i tájolásúak voltak, az elhunytakat hátukra fektetve, fejjel nyugat felé helyezték a sírokba.
A sírokban nagy számban tártak fel fülbevalókat, gyűrűket, kar- és nyakpereceket, gombokat, karikákat, csüngőket, gyöngyöket. Mint a múzeum blogjában írja: „sajnos a 19. század végén még nem a ma elvárt alapossággal dokumentálták a leletek előkerülését, így a ma múzeumunk gyűjteményében fellelhető leletanyag szórványnak tekinthető, azaz több-kevesebb bizonyossággal köthető ugyan a lelőhelyhez, azonban azt, hogy pontosan melyik sírban, milyen helyzetben, milyen másik tárgyakkal együtt találták őket, ma már lehetetlen megmondani.”
Az azonban mégis megállapítható, a Hétkápolnánál a 10. század eleje és a 11. század vége közötti időszakban temetkezhettek az itt élők, a kutatás mai állása szerint.
- A 2-es főút és a Duna közötti területen, Vác déli részén szintén a honfolgalás korában termetkezhettek először.
A területen a 19. század óta nagymértékű anyagkitermelés és homokbányászat folyt, a 20. század közepén aztán gyárépületeket emeltek itt. 1952-ben a Mészhomok Téglagyár bányájában sírokat találtak: a Nemzeti Múzeum akkori igazgatója, Patay Pál végzett is néhány napos leletmentő ásatást.
10 sír került feltárásra: 5 biztosan kora Árpád-kori, 4 pedig újkori. Hogy pontosan hogyan temették el itt az elhunytakat, a Tragor Ignác Múzeum blogján olvasható.
TD
AJÁNLÓ: Már a könyveket pakolják vissza a gyermekrészlegbe a könyvtárosok