A leesett hó már kora reggel rengeteg problémát okozott szinte az összes Börzsöny körüli településen: fák dőltek ki, faágak szakadtak le. A váci hivatásos tűzoltók, a Nagymarosi Önkéntes Tűzoltóság és a Kismarosi Önkéntes Tűzoltóság reggel óta folyamatosan hárítja el a károkat a térségben – tájékoztatta a sajtót a Börzsönyi Hegyimentő Szolgálat.
Mint írták, péntektől egészen szombat délutánig ráadásul erős szél, 80-90 km/órás széllökésekkel várható a Börzsöny Északi és Nyugati régióiban, valamint az egész Magas-Börzsönyben.
A Börzsönyi Hegyimentő Szolgálat ezért a következő figyelmeztetéseket teszi közzé:
Balesetveszély jég miatt
A csúszós latyakos hó ami éjszaka egyes helyeken megfagy jegesedést fog képezni, megcsúszás, súlyos sérülések magas kockázata!
Balesetveszély kidőlő fák miatt
A kidőlő fák és leszakadó faágak közvetlen veszélyt jelentenek a túrázókra, valamint az erdei parkolókban hagyott járművekre!
Eltévedés, időtúllépés
Az erős szél megnehezíti a haladást és tájékozódást, a túraidő jelentősen hosszabb lehet. Az erős szél által sajnos újabb fák fognak kidőlni a Börzsönyben, amelyek szintén lassúbb haladást jelentenek, elzárhatnak ösvényeket. Ne felejtsék el, hogy tél van és korán sötétedik! A megfelelően felkészült, felszerelt túrázóknak ez nem jelent problémát, de kérjük a kirándulókat, hogy délelőtt 10 óra után már ne induljanak felkészületlenül a Magas-Börzsöny felé!
Hipotermia kockázata
Kérjük a kirándulókat és a túrázókat, hogy megfelelő öltözékkel és bakanccsal (ami szél- és vízálló) valamint felszereléssel induljanak a Börzsönybe. A 2022-2023-as télen több hipotermiás esetünk is volt, a kiváltó okok pedig egyértelműen a nem megfelelő ruházat és cipő volt, valamint az, hogy tapasztalatlanul indultak neki a Magas-Börzsönynek!
Forrás: Börzsönyi Hegyimentő Szolgálat
AJÁNLÓ: Fehérbe öltözött Vác – képekkel