Nem húzzák fel kellő mértékben az ország termelékenységét ezek a beruházások, más ágazatok sokkal jobban teljesítenek.
Az országszerte gombamód szaporodó akkugyárakra is kitér a Magyar Nemzeti Bank termelékenységi jelentése. Ebben arra emlékeztetnek, az akkumulátor-gyártáshoz kapcsolódóan számos külföldi beruházás érkezett Magyarországra az elmúlt évek során, a bejelentett invesztíciók összege meghaladja a 6000 milliárd forintot.
Ha minden ilyen jellegű beruházás elkészül majd, a gyártási kapacitás várhatóan meghaladja majd a belföldi keresletet és az exportunkat növeli majd. Bár a villamos berendezések ágazat munkatermelékenysége meghaladja a nemzetgazdasági átlagot, a hozzáadott érték aránya a kibocsátásban érdemben elmarad a legtöbb más ágazat szintjétől:
A munkatermelékenység az akkumulátorgyártást is magában foglaló villamos berendezések ágazatban 2023-ban 18,4 millió forint/fő volt, ami meghaladja a 13,6 millió/fő nemzetgazdasági átlagot. Nem közelíti meg azonban a mélyen beágyazott gyógyszeripar (31,3 millió forint/fő) és a pénzügyi szolgáltatások (31,0 millió forint/fő) munkatermelékenységét. Ezzel szemben az ágazatra jellemző hozzáadott érték a kibocsátás arányában meglehetősen alacsony.
A villamos berendezések ágazatban 19,2 százalékon alakult ez a mutató 2023-as adatok alapján Magyarországon, ami elmarad a feldolgozóipari átlagtól (23,6 százalék), a piaci szolgáltatások 58,5 százalékos értékének pedig mindössze a harmada – írják a jegybank elemzői, egyértelmű kritikát fogalmazva meg az Orbán-kormány csak és kizárólag az akkugyárakra épülő gazdaságpolitikájával szemben.
______________________________________________________________________________
AJÁNLÓ: Hibás akkumulátorokat gyártottak Gödön, többezer Audit hívnak vissza