A következő három évben közel 20 milliárd forint felhasználásával 25-30 újabb munkásszállás kialakítása indulhat el a kormányzati támogatás segítségével, közölte kedden a Nemzetgazdasági Minisztérium. Ha ilyen ütemben jelenti be a kormány az újabb és újabb környezetszennyező, akkuipari beruházásokat, akkor erre bizony szükség is van, igaz a közlemény leszögezi: az újonnan épülő létesítményekben külföldi munkaerő elszállásolására csak akkor lesz lehetőség, ha nem mutatkozik magyar munkavállalók elhelyezésére irányuló igény. További feltétel, hogy a munkásszálláson legalább 50 százalékban magyar munkaerőt kell elszállásolni. Az új szabályok szerint, a munkásszállókon határozott idejű munkaviszony, gyakornoki jogviszony, illetve alkalmi vagy idénymunka keretében foglalkoztatott személyek is elszállásolhatók, továbbá nem lesz meghatározva az elszállásolt munkavállalók állandó lakóhelye és a munkavállalás helye közötti távolság minimuma sem.
A munkásszállás létesítésére nyújtott támogatásban gazdasági társaságok részesíthetők. A támogatás legalább 80, de legfeljebb 200 munkavállaló elszállásolására alkalmas munkásszállás kialakításához nyújtható. A beruházónak vállalnia kell, hogy a támogatással megvalósított létesítményt legalább 10 éven keresztül munkásszállásként üzemelteti, valamint, hogy a munkásszállás működtetése céljából a fenntartási időszakban a munkásszállás férőhelyeinek számához igazodó létszámú, de legalább négy álláskeresőt alkalmaz, ami javíthatja a térség foglalkoztatását.
A kormány és a kormánypárti politikusok szándékával szemben az Összefogás Vácért frakció határozott nemet mond a városba potenciálisan telepíthető tömeges munkásszállókra. Eddig a Karacsban, a Vám utcában, és a volt Tungsram épületében akadályozták meg tömeges munkásszállót. Matkovich Ilonával az élen, a város jelenlegi vezetése jelenti a garanciát arra, hogy Vácra nem fognak tömegesen külföldi vendégmunkásokat betelepíteni.