A Rákóczi térről a Deákvári fasor 2-be költöztették át a fedélnélkülieket
A Váci Humán Szolgáltató Központ szervezeti egységéhez tartozó új, járványügyi szempontból is korszerűbb hajléktalanszállót 2024. február 16-án 13 órakor adták át ünnepélyes keretek között. Fő szempont volt, hogy a különböző ellátási formák fizikálisan is elkülönüljenek egymástól. Ez korábban nem így volt, ennek fontosságára a koronavírus-járvány hívta fel a figyelmet. A új helyszín megközelítésére az Üzem utca felől lesz lehetőség.

„Törd meg az éhezőnek a kenyeredet, és a hajléktalan szegényt fogadd be házadba. Ha meztelent látsz, öltöztesd föl, és ne fordulj el embertársad elől. Akkor majd felragyog világosságod…” (Izaiás próféta) Ezzel a gyönyörű bibliai idézettel invitálták az új hajléktalanszálló átadására a meghívottakat. Az ünnepélyes keretek között történő átadón ott voltak a városi vezetők, képviselők, egyházi méltóságok, a társintézmények dolgozói és a fő támogatók. A jelenlévőket Faludi Szilvia szaktanácsadó énekkel, Kalapos Seres Emese szociális munkatárs verssel köszöntötte. Az ünnepi beszédet Matkovich Ilona polgármester mondta. A hivatalos köszöntőt pedig az intézmény vezetőjétől, Járja Andreától hallhatták a résztvevők.
Az átadás végén pedig Molnár Zsolt Vác Alsóvárosi-Felsővárosi plébános áldotta meg az új Hajléktalanszálló épületét és lakóit.

Méltóságot mindenkinek
Szokták mondani, hogy sokat elárul egy társadalomról az, hogy hogyan bánik az legelesettebb, legkiszolgáltatottabb embereivel. Egy város életében éppen ezért is nagy jelentőséggel bír az, hogy a legszegényebbjeinek is méltó körülményeket igyekszik biztosítani. Járja Andrea a Váci Humán Szolgáltató Központ vezetője is hangsúlyozta, hogy egy korszerűbb épületbe költözött át a város hajléktalanellátása: „A költözés minden ellátottunk életében változást fog jelenteni, miután az új intézményben az egyes ellátási formák elkülönítve valósulnak meg. Az épület belső helyiségeinek kialakítására a jogszabályban meghatározott kötelező helyiségek figyelembevétele mellett került sor. Az ellátottak részére biztosítottak az akadálymentesített fürdőszobák, melyeket segélyhívóval is felszereltek. Az átmeneti szálló két szobával, konyhával, közösségi térrel, akadálymentesített fürdőszobával, valamint elkülönítőhelyiséggel rendelkezik.”

Ne ítélj, hogy ne ítéltess – láthatatlan sorspofonok az arcokon
Amikor látom, hogy egy hajléktalan éhesen meghúzza magát egy sarokban, elgondolkodom azon, hogy mennyit kellene visszamennünk az ő életében ahhoz, hogy megtaláljuk a pillanatot, ami megtörte őt. (Chris Carter)
A nagyvárosok látképéhez szinte hozzátartozik a hajléktalanok jelenléte is. Tegyük a kezünket a szívünkre, és valljuk be őszintén, hogy gyakorta szemérmesen, szemlesütve, nagy ívben igyekszünk elkerülni őket. Vácon is elsietünk az utcán padokon ülő, fekvő hajléktalanok mellett, és bele sem gondolunk abba, hogy a lecsúszás előtt nekik is normális életük lehetett.
Ma te, holnap én – bárkivel megtörténhet
Számos szociológiai tanulmány, dokumentumfilm is elemzi a hajléktalanná válás okait. A legtöbb érintett esetében a lecsúszáshoz, hajléktalanná váláshoz legtöbbször elég egy feldolgozatlan válás, élettársi kapcsolat felbomlása, ez egyébként főként a férfi hajléktalanokra jellemző tendencia. Az idősek elhagyatottsága is gyakran előfordul azok között az okok között, amelyek hajléktalanná váláshoz vezetnek. Valamint, a fedél nélkülivé váláshoz vezető okok között szerepelnek még a szenvedélybetegségek, az elszegényedés, a munkanélkülivé válás és a biztos lakhatás elvesztése is.
A talajvesztett, hajléktalanná vált embereknek a megkapaszkodást, sokszor az életben maradást jelenti az intézményi ellátás lehetősége. Így vannak ezzel a váci hajléktalanszálló lakói is. A most átadott, Deákvári fasor 2. szám alatti épület a fenntartók szerint is méltó lakhatást fog jelenteni a rászorulók részére, és a remények szerint a békés együttélést még jobban fogják szolgálni a fedél nélküliek és a lakosság között.