Békéscsaba után Zalaegerszegen mutatják be a világhírűvé vált váci múmiákat. Február 15-én a zalaegerszegi Mindszentyneum látogatóközpontban megnyílt a Magyar Természettudományi Múzeum és a Tragor Ignác Múzeum közös vándorkiállítása – írja az intézmény közleményében.
A kiállításmegnyitón többek közt Havasi Bálint, a Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatóságának főigazgatója köszöntötte a vendégeket, majd Fehérváriné Tóth Helga, a Tragor Ignác Múzeum igazgatója beszélt a váci feltárás és a leletanyag fontosságáról. A kiállítást Bernert Zsolt, az MTM főigazgatója nyitotta meg, aki maga is antropológus, így jól ismeri a váci múmiákat, a velük kapcsolatos kutatásokat. A megnyitó után Zomborka Márta, a váci múzeum szakértője tartott tárlatvezetést az érdeklődőknek.
A több eredeti múmiát és egyedi audiovizuális technikát is magába foglaló kiállítás a világon egyedülálló váci lelet-együttes feltárásának a történetét, a múmiák saját, személyes történeteit és a múmiák természettudományos módszerekkel való vizsgálatának eredményeit meséli el.
A kiállításban a kriptarekonstrukció, a falakon és az üvegkoporsó alakú vitrineken elhelyezett információk segítik a látogatót abban, hogy elképzelje és átélhesse, milyen körülmények között élhettek a 18-19. századbeli Vác lakói. A látogató emellett részese lehet a múmiák vizsgálatának.
A Magyar Természettudományi Múzeum embertani kiállítása, a két múzeum együttműködésének köszönhetően a Tragor Ignác Múzeum kriptafeltárásból származó eredeti tárgyaival (rózsafüzérek, feszületek, koporsótáblák, viseleti darabok, stb.) egészül ki.
A zalaegerszegi Mindszentyneum modern épületében szeptember végéig látható a Rejtélyek, sorsok, múmiák kiállítás.
forrás: Vác.hu/önkormányzat