Ellentmond egymásnak a Pest Vármegyei Kormányhivatal közleménye és Samsung SDI bírósághoz benyújtott fellebbezése a gödi akkugyár környezet-használatára vonatkozó bírósági végzés ügyében. Miközben a kormányhivatal szerint csak a működés „korlátozásáról” van szó, a Samsung SDI a leállítás miatti veszteségére hivatkozik a bírósághoz benyújtott fellebbezésében – írja az Átlátszó.
A lap szerint az üzem ugyanakkor továbbra is zajszennyezően működik, a korlátozásnak semmi jele, egyes gödiek aludni sem tudnak a gyár éjjeli zajától.
Mint ismert, a Budapest Környéki Törvényszék április végén a gödi akkumulátorgyár környezethasználati engedélye elleni kereset teljes halasztó hatályát rendelte el. A bírósági döntés értelmében a Samsung Zrt. gödi gyára nem folytathat környezethasználatot, amíg az engedély ügyében zajló, a Göd-ÉRT Egyesület által indított per le nem zárul. A civilek jogi álláspontja szerint a végzés a gyár tevékenységének leállítását jelenti, de az engedélyt kiadó Pest Vármegyei Kormányhivatal ezt vitatja.
A kormányhivatal azt állítja, hogy „azokat a tevékenységeket kell a vállalatnak korlátozni, amelyekhez egységes környezethasználati engedély szükséges. Így elsődlegesen az üzemben jelenleg összesen legfeljebb 50 MWth névleges hőteljesítménnyel üzemeltetheti a kazánokat, a működését erre a szintre kell korlátozni, valamint más tevékenységek mértékét is az egységes környezethasználati engedély nélkül végezhető szintre kell csökkenteni.”
A kiadott közleményre reagálva a Göd-ÉRT Egyesület és a Greenpeace Magyarország megkeresést küldött a Pest Vármegyei Kormányhivatalnak, melyet nyílt levélként is közzétettek. Ebben azt kérik a hatóságtól, hogy tisztázza:
- Pontosan milyen mértékben és hogyan látja szükségesnek a Samsung SDI gödi üzeme működésének korlátozását? Pontosan mely tevékenységeket kell leállítani és milyen mértékben? A jelenlegi akkumulátorgyártási tevékenységet pontosan miként érinti a működésre vonatkozó korlátozás?
- Hogyan fogja folyamatosan ellenőrizni a tevékenység tényleges leállítására és a leállítás mértékére vonatkozó előírásokat?
- Hogyan kíván érvényt szerezni a bíróság döntésének, a hazai hatályos jog érvényesülésének?
A környezetvédelmi egyesületek azonban nem kaptak választ a kérdéseikre.
A gödi akkugyár működésének korlátozásáról és annak ellenőrzéséről szóló dokumentumok ügyében közadat-igénylést nyújtott be az Átlátszó a kormányhivatalhoz. Ebben kérték azt a határozatot, mely kimondja, hogy a hőtermelő kazánok összesen legfeljebb 50 MWth névleges hőteljesítménnyel üzemeltethetők, és amelyben megszabják, hogy mely tevékenységek végezhetők a gyárban egységes környezethasználati engedély nélkül is.
Emellett azoknak a vizsgálati dokumentumoknak a megküldését is kikérték, melyek azt igazolják, hogy a kormányhivatal vizsgálta és ellenőrizte a csökkentett működésre vonatkozó előírásokat.
Az adatigénylés 15 napos válaszadási határidejének utolsó napján a kormányhivatal újabb 15 napra hosszabbította meg a válaszadás határidejét. Ám 30 nap letelte után sem küldték meg a kért dokumentumokat, és nem reagáltak a választ sürgető emlékeztető üzenetekre sem. Jelenleg tehát
a kormányhivatal titkolja, hogy valóban előírta-e az üzem működésének korlátozását, és annak betartását miként ellenőrzi.