A rendelésen személyesen megjelent betegeknek a háziorvosoknak kellene egy online rendszerben időpontot foglalniuk a beutalóköteles szakrendelésekre, legtöbbjüknél azonban a technikai feltételek még nem adottak ehhez. Bár a kormány a szakrendelőktől azt várja, hogy kapacitásaik 30 százalékát ajánlják fel a háziorvosok számára, ők ebben egyáltalán nem érdekeltek. Az is biztos, hogy azoknak a jellemzően idős betegeknek, akiknek sem számítógépe, sem okostelefonja nincs, az új Járóbeteg Irányítási Rendszer nem jelent majd segítséget.
Januárban jelentette be Rétvári Bence, hogy a tavaly novembertől országszerte már kilencven járóbeteg-szakrendelésen elindult Járóbeteg Irányítási Rendszer (JIR) segítséget nyújt a betegeknek, hogy számukra a várakozási idő minél jobban csökkenjen, és minél hamarabb orvosi ellátáshoz jussanak. A belügyi államtitkár azt mondta, a JIR segítségével lehet kapni időpontot a szakrendelésekre, amely megjelenik az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér keretein belül működő egészségablak új funkciójaként a mobilalkalmazásban. (Vagyis azok, akiknek nincs okostelefonja nem tudják majd érdemben használni a rendszert.)
A kormányzati álláspont szerint így jobban szervezhető, hogy a betegek eljussanak az orvoshoz, és akkor, amikor az orvos is bent van a rendelőben. Az erről szóló jogszabálytervezet azonban már ekkor erős tiltakozást váltott ki az alapellátók körében, sőt, több szakmai szervezet is aláírásgyűjtésbe kezdett ellene. Azzal érveltek, hogy nincsenek meg hozzá a feltételek. Észrevételeikre azonban nem érkezett kormányzati reakció.
Most viszont megjelent az erről szóló jogszabály, és a Népszava azt írja, március 7-én arról kaptak levelet a háziorvosok az Országos Kórházi Főigazgatóság főigazgató-helyettesétől, hogy március elsejétől a beutaló köteles ellátásokra – ha a beteg személyesen megjelenik a rendelőben – a háziorvosnak kell az úgynevezett digitális időpontfoglaló rendszerben előjegyeznie a páciensét.
Csakhogy a lap által az ország különböző pontjain megkérdezett háziorvosok egyike sem tudja használni az új rendszert, a betegek ellátáshoz most alkalmazott szoftvereik tanúsítására várnak, ugyanis ez lenne az egyik előfeltétele az új rendszerhez való csatlakozásnak.
A szakrendelők pedig arról számoltak be, hogy ők egyáltalán nem érdekeltek abban, hogy kiajánljanak időpontot a háziorvosok számára. Részben sok ellátó saját időpontfoglaló-rendszert működtet a területéhez tartozó és regisztrált betegeknek, akik így közvetlenül maguk is foglalhatnak időpontot. Másrészt erős a félelmük, hogy ha megtennék saját betegeiktől vonnának el kapacitást, illetve az új, más területről foglalók többletellátást generálnak például a labor, ultrahang vagy egyéb képalkotó vizsgálatokra, amely aztán „csődbe viszi” a szakrendelőt. A kormányzat viszont azt várja tőlük, hogy kapacitásaik legalább 30 százalékát ajánlják fel a háziorvosi foglalórendszerben.
Mivel az új rendszer ellen a Magyar Orvosi Kamara is tiltakozott, Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár egyeztetést kezdeményezett az érdekképviselőkkel. Itt az hangzott el, hogy az OKFŐ levelével ellentétben mégsem lesz kötelező március 1-jével alkalmazni az új rendszert, mivel az csak július 1-jével indul el, és csak azzal a 90 szakrendelővel, akik már már a pilot projektben is részt vettek. A kör később folyamatosan bővülhet mindazokkal, akiknél a technikai feltételek megteremtődnek.
Vácon közben a Fidesz ismét napirendre vette a szakrendelő felújítását. Legutóbb Imre Zsolt, a kormánypártiak polgármester-jelöltje jelentette be, hogy megjelent a pályázati felhívás, aminek költségeit a magyar kormány fogja finanszírozni. Az ES TV azonban konkrét pályázatot nem, csak egy tervezetet talált, amely a szakrendelők felújításáról szóló előzetes társadalmi egyeztetésről szól. Az ellenzéki összefogás szerint megint csak a választások előtti hitegetés zajlik az új járóbeteg-ellátóval kapcsolatban, ugyanis ezt már Rétvári Bence is bejelentette 2018-ban és gyakorlatilag semmi sem történt ezidáig. Cikkeink a témában itt olvashatóak.