Súlyosan egészségkárosító NMP-oldószer jelenlétét mutatta ki a Greenpeace kezdeményezte laborvizsgálat a gödi Samsung-gyárak környékén – közölte a környezetvédő szervezet csütörtökön. A közlemény szerint a születendő gyermekek egészségére veszélyt jelentő N-metil-pirrolidon (NMP) nevű vegyületet az akkumulátorgyártásban is használják, az súlyos szemirritációt okozhat, valamint irritálhatja a bőrt és a légutakat.
A környezetvédő szervezetet még február 21-én riasztotta a gyárak melletti csőtöréshez a Göd-ÉRT Egyesület. Bár azt megoldották, kiderült, sok víz folyt ki a közeli szántóföldekre, ahol mintákat vettek ebből, hogy azt az Eurofins Magyarország laboratúriumába küldjék vizsgálatra. Itt kiderült, mindkét mintában 200 mikrogramm/liter mennyiségben mutatták ki az NMP jelenlétét A Pest Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság egyelőre vizsgálja az esetet.
Az NMP használata az Európai Unióban jelenleg is külön engedélyhez kötött, és biztosan semmi keresnivalója nem lenne a szennyvízben. A Greenpeace szerint nem tudni, mely vezetékből jött a szennyvíz, tehát nem biztos, hogy a – harmadik üzem építésére készülő – Samsung-gyárból (voltaképp a Samsung és a külön szervezeti egység Samsung SDI is üzemeket működtet a városban). Korábban már volt probléma az NMP-vel, amit a gödi talajvízben és a levegőben is megtaláltak, de fehér hab is megjelent egyes gödi utcákban.
Ezenkívül a Greenpeace adatigényléssel fordult a DMRV Duna Menti Regionális Vízmű Zrt.-hez, a katasztrófavédelemhez, a Pest Vármegyei Kormányhivatalhoz, illetve Göd Város Önkormányzatához is.
A Váctól pár kilométerre lévő Samsung-gyár tulajdonképpen megépülése óta problémás: a magzatkárosító oldószer jelenlétét a levegőben már kimutatták, de a vízről eddig még nem volt szó. Mindeközben szinte hétről hétre kerülnek elő olyan hírek, amik alapján a dél-koreai illetőségű cég se munkavállalóival, se a környezetvédelmi szabályokkal nem törődik: Gödön folyamatos a zajszennyezés és a levegő minősége is sokat romlott. Nagy baj nem lehetett, mert az üzem több mint egy évig környezethasználati engedély nélkül működött, bár az rendőrség határozatban arra jutott, hogy ez tulajdonképpen nem bűncselekmény.
Az is egyre egyértelműbb, hogy olyan hagyományos magyar érdekek sem fűződnek ehhez a gyárhoz, mint amiről a kormány szeret beszélni: Göd konkrétan nem részesül a gyárból beszedett iparűzési adóból, kiemelt gazdasági övezetként ugyanis a gyárat egyszerűen kivonta Göd hatásköréből a kormány még akkor, amikor a városnak ellenzéki önkormányzata volt. A pénz valamennyire persze visszafolyik a térségbe, többek közt kormányközeli szervezeteknek jut belőle pénz, hogy aztán propagandát csináljanak Vácon is. Ráadásul a gyár által teremtett munkahelyek egy része még csak nem is magyar, hiszen az évek óta munkaerőhiánnyal küzdő Magyarországon értelemszerűen nem a Samsung-gyár és társai a legvonzóbb célpontok. Így a munkák egy részét külföldi vendégmunkásokkal végeztetik.
Bár minden jel arra mutat, hogy az akkumulátorgyárak a jelenlegi magyar szabályozás mellett sokkal több bajt okoznak, mint amennyit megoldanának, a kormány olyannyira nem akar keresztbefeküdni a projektnek, hogy február végén a Samsung SDI is megerősítette, tervben van egy harmadik üzem is Gödön az eddigi kettő mellé.
A gyárak körül kialakult a klasszikus politikai választóvonal is: a Fidesz és politikusai tulajdonképpen egy emberként tartják az országban épülő gyárakat a jövő zálogának, miközben az ellenzéki önkormányzatok próbálják megúszni az üzemek okozta bajokat. A váciak nem akarják, hiszen a városvezetés a saját konzultációja után jutott arra, hogy se a városba tervezett munkásszállókat, se az akkumulátorgyárakat nem látják szívesen, figyelve a lakosság igényeire, Matkovich Ilona polgármester pedig többször is kritizálta ezeket a beruházásokat. Ehhez képest a Fidesz helyi jelöltje, Imre Zsolt már korábban letette a voksát a gyárak mellett: a többek közt Samsung-pénzből létező 0627.hu nevű kormányközeli portálnak fejtette ki a februárban tartott Váci Polgári Fórumon, hogy “Magyarország az akkumulátorgyárak nélkül egy olyan gazdasági potenciált veszítene, ami az ország működőképességét is veszélyeztetné.”
Azt még csak tippelni sem nagyon lehet, mikor lép valamit a kormánypárt országosan a veszélyes és rosszul szabályozott beruházások ellen. Már ha egyáltalán lép. A nagyon erősen központosított Fideszben ugyanis pár szakadárt leszámítva nem jellemző, hogy szembe merne bárki menni akár országgyűlési, akár önkormányzati szinten a felsővezetés akaratával, ahogy ezt láthatjuk Vácon is annak ellenére, hogy a jövő zálogaként beharangozott üzemből egyelőre csak annyit láthat bárki, hogy a levegőt és a vizet is tönkre képes tenni.
Forrás: Váci Hírnök