Immár negyedik alkalommal adott otthont a váci Művelődési Ház a Magyar Orvos Írók és Képzőművészek Köre kiállításának. Az orvosok alkotásaiból készült tárlat megnyitóján szintén gyógyítók tollából született versek is elhangzottak, de zenés produkció is volt.
A Magyar Orvos Írók és Képzőművészek Köre olyan orvosokból alakult közel félszáz éve és áll jelenleg is, akik napi fáradtságos hívatásuk, gyógyító, kutató munkájuk mellett szükségét érzik, hogy gondolataikat és érzéseiket a művészet nyelvén is megfogalmazzák. Ki-ki a maga eszközeivel és tehetsége szerint; tollal, ecsettel, vésővel, korongozással, szövőszékkel vagy éppen teleobjektívvel – olvasható az alkotó orvosok bemutatkozásában, akik idén már negyedszerre választották helyszínül Vácot éves kiállításuk számára.
„Amikor erre a kiállításra készültem, és évről évre egyre nehezebb az ember dolga, ha ugyanarról kell beszélni, először az jutott eszembe, hogy fehér. És hogy micsoda kihívás a fehér. Kihívás a festőnek is, a képzőművésznek is, kihívás az íróknak is. Egy olyan inger, amit nem is gondolnánk, hogy a fehér képviselhet, egy semleges szín, és mégis óriási inger nekünk. Az embernek kényszere van, hogy írja tele, fesse tele, rajzolja tele, nyomtassa tele, valamit kezdjen vele, mert borzasztó nézni azt az ürességet” – mondta el Dr. Pálmai Tamás, a kör elnöke.
Hogyan függ össze egymással a gyógyítás és az alkotás? Dr. Pálmai Balázs szerint a gyóyító munkát akkor végzi jól az orvos, ha képes a betegére rámosolyogni, ezzel is bátorítva őt. A mosolygást pedig véleménye szerint az a felszabadító megtisztultságérzés segíti elő, amelyet az alkotás érzése ad az embernek, vélekedett a Magyar Orvos Írók és Képzőművészek Körének elnöke.
„Most is azt fogom méltatni, hogy mennyire félelmetesen gazdag azoknak a lelke, akik egyébként a legszebb, a legnemesebb és azt hiszem, az emberiség számára legfontosabb szakmát űzik, vagy inkább így mondom, hogy élethivatást űzik és művelik, ez pedig az orvoslás. Én a tavalyi esztendőben megkaptam az önök antológiáját, és ezt bőszen lapoztam, nézegettem a képeket, fotókat, írásokat, verseket benne. Váci doktorasszony is írt benne, azt külön kíváncsisággal olvastam el, de annyira életközeli és életszagú volt, annyira jól esett, hogy azt látom benne, amit látnom kell benne, hogy nagyszerű emberek azon túl, hogy gyógyítanak, és megteszik azt, amivel élethivatásuk megbízta, mennyivel többet rendelnek hozzá” – fogalmazott köszöntőjében Inotay Gergely alpolgármester.
A Kör tagjainak írásai megjelennek helyi és országos lapokban, éves antológiákban, prózai-, vagy verses kötetei megvásárolhatók a könyvesboltokban és az interneten E-könyvek formájában: egyéni és csoportos kiállításaik, tárlataik nagy sikert aratnak, festményeik, köztéri szobraik szebbé teszik a környezetet. A kiállítás egy hónapig tekinthető meg a Művelődési Házban.
AJÁNLÓ: Galéria: itt vannak a képek a jubileumi váci lecsófesztiválról