Bod Péter Ákos, egykori jegybankelnök, az MTA professzora szerint közgazdasági értelemben semmi értelme nincs az akkumulátorgyáraknak, ahol sok vendégmunkás fog dolgozni, hiszen a profitot kiviszik, a munkások bérét pedig a kormány állami támogatásként évekre előre odaadja.
A Szabad Európa podcast vendége volt Bod Péter Ákos. A jegybank egykori elnöke a gombamód szaporodó akkugyárakról azt mondta, közgazdaságtani értelemben semmi értelmük nincs. A közgazdász szerint van ugyan munkanélküliség Magyarországon, és szükség volna arra, hogy létrejöjjenek munkahelyek, de nem mindegy, hogy ki hoz létre és milyet.
„Ha idejön például egy elektromos autó alkatrész gyár, tehát egy fontos és divatos iparágról van szó kétségtelenül, de nagyon energia- és vízigényes és kell hozzá sok munkaerő. De ennek a hozzáadott értéke nem nagy. Ráadásul ez a munka tipikusan nem az, amely a most nem foglalkoztatottakat bevonhatná a termelésbe”.
Bod Péter Ákos szerint az biztos, hogy gazdasági megfontolás nem áll az akkugyárak mögött, az pedig, hogy milyen esetleges politikai megfontolások állhatnak mögötte, ő nem látja.
„Kockázatot viszont látok, akár a kínai technológiától való függést, akár a mögötte lévő energiaigényt nézem”.
A beszélgetés során még szóba került, hogy egyértelműen gyorsította az inflációt a választások előtti osztogatás. Bod Péter Ákos szerint a kormány tudatosan áldozta fel a költségvetés egyensúlyát a rövid távú politikai kalkulációk oltárán. „Politikai szempontból a beruházás megtérült, a választás meg lett nyerve” – fogalmazott a szakember.