Közel 1500 pedagógus dolgozhat úgy a hazai oktatási-nevelési intézményekben, hogy nincs diplomája legalábbis erre lehet következtetni a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, Rétvári Bence válaszából, amit egy országgyűlési képviselő, Kanász-Nagy Máté írásbeli kérdésére adott.
Bár részletes adatokkal nem szolgált az államtitkár, a válaszából az kiderült, hogy a jelenlegi tanévben a pedagógus-munkakörben foglalkoztatottak egy százaléka olyan pedagógus, aki nem rendelkezik felsőfokú szintű végzettséggel.
A Népszava rámutatott, hogy a Központi Statisztikai Hivatal legutóbbi adatai alapján a 2022/2023-as tanévben 147,2 ezer volt a főállású pedagógusok száma, ennek az egy százaléka 1472 fő.
A vonatkozó törvények egyébként óvodapedagógus és testnevelő tanár munkakör esetében, valamint a szakiskolai oktatásban szakmai tanár, szakoktató, gyakorlati oktató munkakörökben teszi lehetővé a munkakör felsőfokú végzettség nélküli betöltését. Emellett a tanárképzésben és a tanítóképzésben részt vevő végzős, tehát még felsőfokú végzettség nélküli hallgatókat is lehet szakmai gyakorlat címén óraadóként, felügyelet mellett alkalmazni.
Mint arra a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) is rámutatott egyre több alkalommal alkalmaznak az iskolák egyetemistákat.
„A tanárhiány miatt egyre gyakoribbá vált az utóbbi egy-két évben, hogy végzős tanárszakos hallgatók tartanak meg tanórákat, a törvényi előírással ellentétben nem egyszer felügyelet nélkül. A szakmai gyakorlatot sok helyen konkrét tanításként használják, semmilyen felügyelet nincs, a hallgatók szépen be vannak lökve az osztályterembe, hogy tartsák meg az órákat a hiányzó vagy agyonterhelt kollégák helyett” – nyilatkozta a Népszavának Nagy Erzsébet, a PDSZ ügyvivője, aki arról is beszámolt, hogy olyan esetről is tud, amikor nem végzős, hanem alsóbb évfolyamokon tanuló egyetemistákat is bevontak az oktatásba.
A helyzet súlyoságát jelzi azt is, hogy a kormány úgy döntött, a jövő évtől az új pedagógustörvény (státusztörvény) már azt is lehetővé teszi, hogy az utolsó éves tanárhallgatókat ne csak szakmai gyakorlat keretében, hanem legfeljebb egyéves időszakra szóló, határozott idejű megbízási szerződéssel is lehessen óraadóként alkalmazni. Ebben az esetben a szaktanári vagy mentortanári felügyeletet már elő sem írja a törvény.
Vácon is egyre nagyobb a baj
Január óta 2150 iskolai dolgozó távozott a magyar állami oktatás területéről, miután a magasabb fizetés ígéretével megszüntették a közalkalmazotti státuszukat. Az ESTV beszámolt arról is, hogy a fővárost nem számítva, a Váci Tankerület az ötödik a listán, ahonnan a legtöbb pedagógus és alkalmazott távozott.
Fotó: Pixabay.com