Az Átlátszó kikérte Göd város és a Samsung-gyár 2021-es és 2022-es légszennyezettségi adatait. Ezekből az derül ki, hogy Göd és környéke levegőjét ijesztő mértékben terheli az akkugyár működése, a cég pedig a legalapvetőbb környezet- és munkavédelmi elvárásoknak sem képes megfelelni. Ennek ellenére a környezetvédelmi hatóság nem nagyon vizsgálódik, és a cég ezidáig mindössze 30 millió forintos munkavédelmi bírságot kapott.
Vetélést, vagy magzatkárosítást okozó vegyszer a levegőben
A légszennyezettségi adatok azt mutatják, hogy a szén-dioxid mennyisége a 2018-as évhez képest a hétszeresére nőtt. Ez már önmagában elképesztő, de még ennél is aggasztóbb az ún. N-metil 2 pirrolidon (NMP) mért mennyisége. Erről az anyagról azt kell tudni, hogy súlyosan mérgező szerves oldószer, amely belélegezve vetélést vagy magzati rendellenességet okoz. Ebből 2019 és 2022 között 88 tonna került a levegőbe. A portál által megkérdezett szakértők szerint, az NMP a gyár által kibocsátott jelentős mennyiségű vízgőzzel, illetve a csapadékkal együtt nagy távolságokba is eljuthatott. Hogy hova jutott el végül, nem tudni, a hatóság ezt ugyanis nem vizsgálta.
És a vízben is
Ugyanezt az anyagot találták meg 2022-ben a gödi kutakban is a GÖD-ÉRT egyesület által megrendelt vizsgálat során. Ekkor derült ki – igaz, bírósági eljárás kellett hozzá – hogy Samsung gyár területén lévő monitoring-kútból 2016 óta nem vettek vízmintát, ráadásul a kutat 2018-ban be is temették. Az is nyilvánvalóvá vált, hogy a hatóságok a felszín alatti vizekben nem vizsgálják az akkumulátorgyártás során használt veszélyes anyagokat.
Veszélyben a gyár dolgozói is
Az Átlátszó kikérte a Pest Megyei Kormányhivatal Samsung-gyárral kapcsolatos munkavédelmi bírságot tartalmazó határozatait is. Ezekből az derült ki, hogy 2021-ben és 2022-ben hét alkalommal összesen 133 fő, majd 2023-ban újabb 44 fő fokozott kitettségét állapították meg az akkugyárban. A 2021-es vizsgálatok szerint a munkahelyi levegőben a nikkel és a kobalt megengedett koncentrációja a határértékek tíz- és hússzorosa volt. A kiszabott tízmilliós bírság ellenére, a következő években sem működtek megfelelően a légszűrő berendezések, és nem tartották be a munkavédelmi előírásokat sem. A 2023 júniusi mérések szerint a nikkel mennyisége 250-szer nagyobb volt a megengedettnél.
A dolgozók veszélyeztetése miatt 2023-ban még két alkalommal, újabb tízmillió forintos büntetéseket szabtak ki a Samsung Zrt-re. A portál összesítése szerint, a dolgozóit évek óta folyamatosan veszélyeztető Samsung Zrt. eddig összesen 30 millió forint munkavédelmi bírságot kapott, miközben 2022-ben 1631 milliárd forint árbevételt és közel 31 milliárd forint nyereséget könyvelhetett el. Az biztos, hogy valamilyen oknál fogva, ezidáig nagyon olcsón megúszták.