A gödi akkumulátorgyár működésének leállítását követelik civil egyesületek miután, a SAMSUNG mégsem állította le a termelést annak ellenére, hogy a Budapest Környéki Törvényszék, amely a Göd-ÉRT egyesület keresetét elfogadva, a termelés felfüggesztése mellet döntött. Az eseményen Greenpeace is részt vett, valamint a Momentum és az LMP tagjai is, akikkel közösen élőláncot alkotva zárták el a SAMSUNG-gyár teherportájánál a bejáratot.
Az öt évig környezetvédelmi engedély nélkül működő akkugyár miatt tavaly már tüntettek a gödiek. Majd hosszas civilnyomásnak köszönhetően, a hatóság felülvizsgálta a gyár működését és miután mindent rendben talált, 10 évre kiadta a környezethasználati engedélyét a SAMSUNG SDI-nek – emlékeztetett Bodnár Zsuzsa, aki az átlátszóval szerezte meg azokat az adatokat miszerint, az ipari létesítmény két év alatt 88 tonna N-metil-2-pirrolidont bocsátott ki a környezetébe. Az újságíró elmondta: a hatóság nem végzett vizsgálatokat, hanem a SAMSUNG által kiadott adatok alapján hozta meg a döntést, ezért a Göd-ÉRT egyesület bíróságon támadta meg az engedélyt.
“Kértük azt is, hogy amíg a bíróság egy peres eljárásban nem dönt arról, hogy ez az engedély megfelelő-e addig az engedély ellenére sem folyhasson környezethasználat, azaz a gyár ne működhessen. A Budapest Környéki Törvényszék pedig megalapozottnak ítélte az indítványunkat és áprlis 23-án kiadta végzését, ami jelenleg is hatályos, aminek értelmében a gyár működését fel kell függeszteni” – mondta Bodnár Zsuzsa, a Göd-ÉRT egyesült alelnöke.
Hozzátette, annak ellenére, hogy a bíróság a döntés indoklásában kimondta: előrébb valónak tartja a lakosság és a környezete érdekét, mint az akkugyár haszonszerzését, a termelés mégis zavartalanul zajlik tovább.
A továbbiakban Simon Gergely, a Greenpeace Magyarország vegyianyag-szakértője szólalt fel, aki kiemelte: azt tapasztalják, hogy Magyarországon miközben ezek az új üzemek százmilliárdos közpénztámogatást kapnak, úgy szennyezik a környezetet, mérgezik a dolgozóikat, és úgy nem tartják be a hazai és az uniós környezetvédelmi, munkaügyi, egyéb szabályokat, hogy ezeknek semmilyen érdemi következménye nincs.
“Kiderült, hogy nincsenek rendes monitoring kutak. Mikor kihívtak minket, hogy kiömlött a szántóföldre a csatornából víz, kiderült, hogy a hatóságok nem mértek semmit, hogy abban lenne szennyezőanyag. Azt tudjuk, hogy kifejezetten magas koncentrációban volt az NMP nevű, döntően akkumulátorgyártáshoz használt oldószer ebben a vízben.”
A demonstráción a Momentum és az LMP aktivistái is jelen voltak, akik végül úgy döntöttek, a civilekkel együtt élőláncot alkotva lezárják az akkumulátorgyár bejáratát.
“Áprilisban a bíróság felfüggesztette a hatósági engedélyét a gödi Samsung-gyárnak, ennek ellenére tovább működik ez a gyár és nem zárták be miközben, egy rendes jogállamban úgy működik, ha egy bíróságnak van egy határozata, az a gyár nem működhet tovább, ha nincs egy környezethasználati engedélye” – mondta Bedő Dávid, a Momentum politikusa.
A Civilek azt nyilatkozták addig fognak tiltakozni, amíg a gyár és a hatóság vagy a kormány nem tartja vagy tartatja be a jogszabályokat.