Orosz Éva professor emerita, MTA-doktor, egészségügyi közgazdász-szociológus A felzárkózás kudarca című, a Lege Artis Medicinae folyóiratban megjelent, kétrészes tanulmányát a hvg.hu szemlézte.
A tanulmányból kiderül, Magyarország lemaradása a Nyugattól 2020-as években az egészségügy területén már nagyobb, mint a rendszerváltás idején. Az egészségügyi kiadások GDP-arányos részesedése 2022-ben már alacsonyabb volt, mint az 1990-es évek elején.
A professzor szerint a 2015–2019 közötti ötéves időszakban Magyarországon az elkerülhető halálozások száma 234 ezer volt. Ha a csehek egészségügy nívóját elérte volna az ország, akkor 86 ezerrel, ha pedig a lengyelekét, akkor 72 ezerrel kevesebb halálozás történt volna 5 év alatt.
- A 234 ezres elkerülhető halálozás évente csaknem 50 ezer embert jelent, aki még élhetett volna.
- A 47 ezer elkerülhető halott az évi valamivel több mint 130 ezres mortalitás harmada: minden harmadik magyarországi haláleset elkerülhető volna az egészségügy jobb állapota esetén.
A tanulmány szerint a várható élettartamot tekintve a legnagyobb romlás a középkorú magyar férfiak egészségi állapotában történt. Az 1980-as évek végén a 40 éves férfiak várható élettartama 5 évvel maradt el az EU14-átlagtól, a 2010-es évek végén már 7 év volt a különbség.
BZS
_________________________________________________________________________________________
AJÁNLÓ: A magyar biztos ellenére leszavazta a Fidesz az Európai Bizottságot