Rétvári Bence fideszes országgyűlési képviselő előbb együttműködőnek tűnve szeptember 13-án tárgyalt Matkovich Ilona polgármesterrel, majd két nappal később egy többek által aláírt nyilatkozatban súlyos vádakkal illette a polgármestert és a várost irányító ellenzéki politikusokat, akiknek egy részét le is nácizta.
A dokumentumot helyi fideszes politikusok mellett állami, egyházi megrendelésekhez jutó helyi vállalkozók és a közéletből eltűnt egykori politikusok is aláírták. Érdekesség, hogy az erről készült közös képhez azonban már nem mindenki adta az arcát. A petíció és a fotó azért is pikáns, mert többen is kötődnek az előző, fideszes városvezetéshez, amely súlyos pénzügyi gondokat okozott Vácnak, ráadásul abban a ciklusban nőtt utoljára a helyi adó is.
A petíció teljes hátterének ismerete érdekében összegyűjtöttük azt is, hogy az aláírók milyen módon kapcsolódnak a Fideszhez, illetve milyen régi sérelmek miatt írhatták meg közösen a több sebből vérző politikai petíciót.
Rétvári Bence: a térség országgyűlési képviselője korábban felszólalásai és a meglevő kormányhatározat ellenére is letagadta, hogy Vác Város Önkormányzatának 4 milliárdos turizmusfejlesztési támogatást ítélt meg kormánya. Hat éve ígéri a 6 milliárdos új váci rendelőintézetet, azonban egy kapavágás sem történt; nyilatkozata alapján most már a régi felújítására sem biztos, hogy lesz pénz. Ugyan a projekt bukását az Európai Unióra fogta, a hozzá, munkatársaihoz és ismerőseihez köthető alapítványoknak csaknem tízmilliárd forintnyi közpénz jutott ugyanezen időszak alatt. Ezekből milliók érkeztek a váci vezetést támadó, Rétvárit reklámozó Vác Online kiadójához. Az oldal a közbiztonságot is úgy kéri számon Matkovich Ilona polgármesteren, hogy közben belügyminiszter-helyettesként Rétvári felügyeli a közbiztonságért felelős rendőrséget. A képviselő főnöke Pintér Sándor miniszter, aki még 2010-es kinevezésekor ígérte azt, hogy „két hét múlva rend lesz”.
Szabó Csaba: a váci Fidelitas-elnök fiatal kora ellenére 200 milliós állami támogatáshoz jutott, amelyből propagandamédiumoknak, fideszes vállalkozónak milliókat csurgatott, de projektmenedzsmentre is tízmillió forintot számolt el, és barátjának is jutott a közpénzből – közvetlen ezután vásárolta meg a fideszes propagandaoldalt, a Vác Online-t.
Szádoczki Imre: a váci Fidesz-elnök rágalmazás miatt is járt már bíróságon. A váci vezetéssel kapcsolatos valótlan állítása miatt több fideszes sajtótermék is kénytelen volt helyreigazítást közölni. Ő az egyik szereplője annak a videónak, ahol a váci fideszesek középső ujjukat mutogatva skandálják a választási győzelmük után, hogy „egyszerűen senkik vagytok, hej, hej”.
Imre Zsolt: a Fidesz volt országgyűlési képviselője évtizedeken keresztül sikertelenül lobbizott azért a Duna-hídért, amiről aztán kiderült, hogy a város szétverése nélkül nem épülhet meg Vácon. Korábban még félezer menekültet fogadott volna be a deákvári laktanya területére. Jelenleg a Dunakeszi Járási Hivatalt vezeti, ahol a városi pénzek hűtlen kezelésével meggyanúsított Mokánszky Zoltán főnöke.
Vásárhelyi Tamás: a cégein keresztül százmilliós állami megbízásokhoz jut, miközben a váci kórháznak is dolgozó kft-jének nem Vác a székhelye, hanem egy iparűzési adót ki nem vetett „adóparadicsomként” számontartott Pest vármegyei község. A vállalkozó gyakran szerepel együtt Rétvári Bencével nyilvános eseményeken. Jelöltként elbukta a 2019-es polgármester-választást, Matkovich Ilona nagy különbséggel győzte le. A nemrégiben még Felsőpetényben politizáló, majd később a volt váci húsüzem területére lakóparkot akaró Papp Éva vezeti az állami megrendelésekkel kitömött vállalkozó egyesületét, mely társaság közvetlenül is jutott közpénzhez.
Néveri István: a városszerte ismert ügyvéd Vásárhelyi Tamáshoz hasonlóan alulmaradt a 2019-es választáson. Az ESTV korábbi beszámolója szerint Néveri kapcsolatban állt azzal a vállalkozóval, aki a felső-törökhegyi lakóparkkal több tucat embert megkárosított. Korábban arról nyilatkozott, hogy „Törökhegy a város Rózsadombja lehetne”, ugyanakkor nem szólalt meg az ezen városrészben zajló botrányos, sok lakásvásárlónak kárt okozó társasház építés kapcsán.
Bóth János: volt tanácselnök, aki pár hónappal azután lépett ki az MSZP-ből, hogy a civil összefogás múltbeli botrányai miatt nem őt indította polgármesterjelöltként a 2019-es önkormányzati választáson. Bóth városvezetőként képtelen volt négy év alatt befejezni a váci mélygarázst, a beruházásban számos, ki nem fizetett alvállalkozó ment tönkre.
Turai János: előszeretettel hivatkozik magára a Vác környéki zsidóság képviselőjeként, azonban a fideszes antiszemitizmust valamiért nem ítéli el: az antiszemita megszólalásairól is ismert Bayer Zsoltot korábban barátjának nevezte, a valódi zsidó szervezetekkel ellentétben a miniszteri szintű Horthy-megemlékezésektől nem határolódott el.
Kucsák Gábor: váci könyvkötőmester, akit a választási kampányban Rétvári Bence és Orbán Viktor is meglátogatott. Akkor a Vác és Környéke írta meg, hogy a milliárdos állami támogatásokból működő Rétvári-hálózatnak is dolgozott: ő készítette Rétvári Bence választási plakátjait is.
Lukács Balázs: a Lukács-család százmilliós állami megrendelésein keresztül kötődik a fideszes pénzcsatornához. Cége, az LTV Interior például 610 millió forintos állami támogatásból építhetett egy olyan „családi központot”, amelyet aztán apartmanként adtak ki a Booking.com nevű szállásközvetítőn. Az ingatlan az egyik, Rétvári Bencéhez köthető alapítvány tulajdona, amelynek gyanús működésére már a Vatikán is felfigyelt: menesztették az ügy miatt a Zirci Ciszterci Apátság két vezetőjét, helyette pedig pápai biztost küldtek. Lukács Vácrátóton önkormányzati képviselő, ahol a helyi KDNP elnöke.
Papp László: Fördős Attila egykori „kulturális főtanácsadója”, aki a szakvéleményt felülírva jelentős mértékben érintett volt a Gádor-kerámiagyűjtemény megrongálódásában, amikor azokat egy dohos helyiségben állíttatták ki. Papp kérésére vették el kárpótlás nélkül Váctól a Káptalan utca 16. alatti több száz millió forint értékű épületet. Jelenleg az ő gyűjteménye található ott, de az ingatlan Rétvári Bence munkatársa alapítványának nevére került ingyen, több más értékes dunakanyari ingatlannal együtt.
Csereklye Károly: önkormányzati képviselő, aki 2010-ben a Fidesz színeiben lett tagja a képviselő-testületnek. Ő volt az, aki Fördős Attila polgármestersége alatt javaslatot tett az építményadó 50%-os emelésére. Az ő támogatásával döntött arról még 2019 előtt a Fidesz-KDNP frakció, hogy kiszervezi egy holdingba a városüzemeltetési feladatok jelentős részét. Csereklye 2019 után aztán úgy támadta emiatt a jelenlegi vezetést, hogy a céggel Matkovichék nem kötöttek szerződést, hanem felmondták a ráfizetéses konstrukciót.
Bartos Ferenc: a város KDNP-s rendszerváltó polgármestere vezette be Vácon azt, hogy a közterület-felügyelők fizetése a kiszabott bírságok számától függjön (jelenleg ez már nincs így). Regnálása alatt több városi fenntartású óvoda és bölcsőde zárt be, ezernyi önkormányzati bérlakás eladását intézte. Úgy adott át az egyházaknak épületeket, hogy azok egy részéért nem kért kárpótlást az államtól. Ennek eredményeként polgármestersége után egy évtizeddel az önkormányzatnak saját forrásból (a váciak pénzéből), ötszázötven millióért kellett megépítenie a kereskedelmi iskolát a Szérűskertben.
A politikai kiáltvánnyal kapcsolatban megkerestük Matkovich Ilona polgármestert, aki nem kívánt reagálni a dokumentumra. Mint mondta, városvezetőként politikai zavarkeltés helyett továbbra is a városi ügyekkel és fejlesztésekkel foglalkozik. (Eszes Ádám)