Idén 125 éves a Vác Városi Evezős Club. A jeles emlékévet nyáron tablókiállítással ünnepelték a művelődési házban, amikor a sportág váci aranykorát prezentáló könyvet is bemutatták.
A szervezők akkor megemlékeztek a hazai evezés alapítójáról, gróf Széchenyi Istvánról is, akinek emléktáblájánál koszorút helyeztek el, az esemény pedig egy jubileumi ünnepi közgyűléssel folytatódott, itt a korábbi elnökök mellett a klub egykori jeles sportolói is megjelentek.
Koszorúzás a mai napon is volt, az emlékév őszi programpontja keretében az első és második világháború során elhunyt váci evezősök emléktáblája előtt emlékeztek közösen a váci evezősök.
“Emlékszünk azokra a hősi halottakra, akiknek a neve erre a táblára felkerült, akiket a Levéltárban, itt-ott fel tudtunk lelni. És azért koszorúzzuk őket minden évben a halottak napján és most, hogy százhuszonöt évesek vagyunk, mert ez egy család. Családfát szoktak készíteni, a családfának a gyökerei azok, akik itt a táblán megjelennek. Van olyan evezős is a táblán, az első világháborús névsorban, Hornung Gyula, aki az első volt a hősi halottak között, fiatalon, aki kétpár evezősben többször is magyar bajnok volt, és nemzetközi vizeken is szerepelt. Büszkék lehetünk az elődeinkre és az kell, hogy az a fa, amit most elültettünk, az terebélyesedjen és örökké éljen.”
– mondta Ribáryné Pál Katalin, a fent említett A váci evezés aranykora című kötet szerzője, aki maga is a váci evezősklub oszlopos tagja.
Mácsik Miklós, a Vác Városi Evezős Club vezetőedzője a ES Tv-nek elmondta:
“Az ünnepi emlékév őszi programpontja keretében délelőtt a Csónakházban hajószentelés, illetve hajónévadás történt, kettő hajónak adtunk nevet, két sajnos már elhunyt volt evezősünkről, egy volt edzőnkről és egy veterán evezősünkről kapta a két hajó a nevét, Köci és Gönci. Ezután elültettük a 125 éves váci evezés emlékfáját.”
A váci evezősök a jubileumi év őszi programpontját ma este az Evezős Bállal fejezik be, melynek a Radnóti Miklós Általános Iskola ad helyet.
AJÁNLÓ: Ismét lesz állat- és kirakodóvásár a Vásártéren