5-8, többségében férfiakból áll az a csoport, akik a váci, belvárosi hajléktalanok magját alkotják. A turista-hajléktalanok idén eddig jellemzően nem jelentek meg a köztereken, de a fedél nélküliek sokszor kimennek külterületekre a jó időben, kedvelt hely például a Duna-part – mondta el a Híradónak a Humán Szolgáltató Központ szakmai igazgatóhelyettese.
Vácon csökkent a hajléktalanok száma a vöröskód ideje alatt, ami július közepén volt a nagy hőség miatt – tájékoztatott a Humán Szolgáltató igazgatóhelyettese. 5-8 fő volt, akivel szorosabb kapcsolatot tartottak a nyári időszakban. Ezek az emberek alapvetően együttműködő, és napi kapcsolatban vannak a szociális munkásokkal. A hajléktalanszálló nappali melegedője nyáron is ugyanúgy a rendelkezésükre áll.
“A nyári nagy melegben lehetőségük van nemcsak a hajléktalan személyeknek, hanem a szociálisan rászorult személyeknek is a nappali melegedő igénybevételére. Itt lehetőség van mindennapi tisztálkodásra, ételmelegítésre és étkezésre is. Térítésmentesen, természetesen. Biztosítunk mindehhez textíliát, tusfürdőt” – mondta Fischer Kornél, a Váci Humán Szolgáltató Központ általános és szakmai igazgatóhelyettese.
A nyári nagy melegben az utcai szociális munkák aktívabban működnek a szokásosnál – tájékoztatott Fischer Kornél. Alapesetben délelőtt járják a várost és este 18-22 óra között főként a belvárost, Vác frekventált helyeit és a külvárost. Főként a hőség okozta tünetekre próbáltak nagyon odafigyelni, pl.: vizet osztottak, de ez is a cél ilyenkor, és nemcsak a fedélnélkülieknek, hanem a lakosság minden tagjának segítséget nyújtanak kánikula idején. Sajnos az alkoholfogyasztás sokszor kéz a kézben jár az otthontalansággal – hívta fel a figyelmet az igazgatóhelyettes.
“A szenvedélybetegség már a hajléktalanság velejárója. Mindenesetre a kollégák szakmai képzéséhez hozzátartozik, hogy olyan bizalmi kapcsolatot alakítson ki az utcán élővel, hogy egy intézményi ellátásba integrálható legyen előbb vagy utóbb. Vagy bekerüljön valamilyen úton-módon. Ez is az utcai munka feladata, hogy a hajléktalanságból eredő hátrányokat, egészségkárosodást megakadályozzuk, biztosítani tudjuk számára az egészségügyi, szociális ellátáshoz való hozzáférést, biztosítását.”