Bár az évértékelőjében óvatosan, magát a szót is kerülve beszélt Orbán Viktor az akkumulátor-gyárakról, azt mégis elmondta, hogy csak az emberek környezetvédelmi és biztonsági szempontjait figyelembe véve épülhet bármilyen akkumulátor-ipari beruházás Magyarországon. Szerinte néha becsúszik egy-egy olyan „földszintes érv” is, mint például hogy nincs elég víz az országban. Pedig a miniszterelnök szerint mindenki tudja, hogy a kis Magyarország egy nagy medence, csak rajtunk múlik, mennyi vizet tartunk itthon. Szerinte az emberek jogos környezetvédelmi és biztonsági szempontjait figyelembe kell venni, azoknak elsőbbséget kell adni. Ezért csak az európai mércének megfelelő üzemeket szabad működtetni.
Nyilván nem véletlenül nem nevezi nevén az akkumulátor gyárakat a miniszterelnök. Az utóbbi időszakban Sóskút, Alsózsolca, Debrecen és Göd neve merült fel, mit olyan településeké, ahol a lakosság felháborodását váltotta ki egy-egy oda tervezett, vagy már megépült akkumulátor ipari beruházás. A beruházásokat kísérő tiltakozások nyilván nem jönnek jól a kormányzó pártnak a júniusi önkormányzati választások előtt.
Orbán szavaira Jávor Benedek, a Párbeszéd politikusa reagált az RTL Klub megkeresésére. Jávor szerint a hiányos és elnagyolt környezetvédelmi hatósági szabályozások és engedélyek mellett a sorozatos munkahelyi balesetek is azt mutatják, hogy az akkumulátor-ipar nem tartozik a legszabályozott és legbiztonságosabb iparágak közé. Jávor szerint Magyarországon az akkumulátor-ipar a szabályok teljes megkerülésével, gyakorlatilag illegálisan működik, és ennek legkritikusabb pontja éppen a hulladék elhelyezése.
Az európai bizottság környezetvédelmi biztosa hvg.hu-nak adott interjújában arról beszélt, hogy bár muszáj Európának is saját akkumulátor-gyártási kapacitást kiépíteni, hogy ne függjön harmadik országtól, de ezt kifejezetten a környezetvédelmi szabályok betartásával lehet hagyni, és külön kiemelte a vízkészletek beosztását. Virginijus Sinkevičius úgy fogalmazott: nem szabad hagyni, hogy az elektromos járművek elterjedése csak azt jelentse, hogy a gépjárművek helyett az akkumulátor-gyárak legyenek ugyanakkora károsanyag kibocsátók. A vízkészletekkel kapcsolatosan a biztos elmondta: az emberiség történetében először billentettük ki egyensúlyi helyzetéből a globális vízkörforgást. Világszerte átalakulóban a vízellátás, egyre nagyobb vízhiánnyal szembesülünk a túlkereslet, valamint az éghajlatváltozás, a biológiai sokféleség csökkenése és a szennyezés hármas válságának hatásai nyomán.