2022-ben a Fidesz-KDNP azzal fenyegetett a kampányban, hogy ha az ellenzéki közös lista, az Egységben Magyarországért nyer a választáson, azonnal megszorítások és adóemelések lesznek, valamint amellett, hogy magyar katonákat küldenek Ukrajna megvédésre az orosz invázióval szemben, eltörlik a „rezsicsökkentést” is.
A Fidesz ellenben azt ígérte, hogy ha hatalomban maradhatnak, akkor lesz „olcsó orosz gáz”, ami lehetővé teszi a „rezsicsökkentést”.
Ehhez képes alig néhány hónappal a választás után, 2022 nyarán a lakosság számára az átlagfogyasztás fölött az addig ár hétszeresére emelték az „olcsó orosz gáz” árát. Az önkormányzatokat pedig már június elején kivették a „rezsicsökkentés” hatálya alól.
Azaz onnantól piaci, az oroszok háborúja és a Nyugat-Európába tartó gázvezetékek elzárása által jelentősen megemelt árat kellett fizetni az áramért és a gázért is.
- Karácsony Gergely budapesti főpolgármester brutális megszorításként értékelte, de Cser-Palkovics András, Székesfehérvár fideszes polgármestere is kritizálta a rezsicsökkentésből való kizárást.
- Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke szerint emiatt az önkormányzatok az ingatlanok bérleti díjának emelésére, a gyermekétkeztetés költségeinek növelésére és a közvilágítás teljesítményének csökkentésére kényszerülhetnek.
„(A) tőlünk elvett pénzek és a ránk testált többletkiadások ugyanúgy az emberektől veszik el a pénzt. Álságos, hogy a kormány azt mondja, megvédi a rezsicsökkentést, miközben az önkormányzatoktól elvette ezt a lehetőséget. A megnövekedett költségeknek ugyanis az lesz a következményük, hogy át kell csoportosítani a forrásokat. Azaz bizonyos önkormányzati szolgáltatásokat várhatóan befagyasztanak az önkormányzatok, vagy csökkentik a minőségüket. Kevesebb pénzből nem lehet többet adni, és ezt az emberek meg fogják érezni” – nyilatkozta akkor a Szabad Európának Gémesi György gödöllői polgármester, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke.
A „rezsicsökkenésből” való kizárás a váci önkormányzatot is súlyosan érintette.
A gazdasági osztály összesítése szerint amíg 2019-21 között valamivel évi 180 millió forint alatt maradt a város számára közüzemi díjak költsége (közvilágítás nélkül, annak drasztikus, ötszörösére drágulásáról itt írtunk), 2022-ben, az év közben megemelt árak hatására már csaknem elérte a negyedmilliárd forintot.
A váci önkormányzat által fizetett közüzemi díjak:
- 2019: 179 millió Ft
- 2020: 177 millió Ft
- 2021: 178 millió Ft
- 2022: 244 millió Ft
- 2023: 480 millió Ft
A fenti listából jól látszik, hogy 2020-ban, a Covid-lezárások miatt némileg még csökkent is Vác rezsiszámlája. Amit azután a a „rezsicsökkenésből” való kizárás 2022-ben jelentősen megemelt, de akkor még csak az év második felére.
Az igazi nagy ugrás 2023-ban következett be, amikor már teljes évre kellett fizetni a megemelt rezsit, ami az eredeti ár csaknem háromszorosára drágult 2019-21-hez képest.
A közel félmilliárd forintos költség a váci önkormányzat számára 300 millió forint többletkiadást jelent évente.
BZS
_____________________________________________________________________________
AJÁNLÓ: Energiaválság: ötször annyit kell fizetnie Vácnak a közvilágításért, mint öt évvel ezelőtt