A háziorvosok munkájának könnyítésével igyekszik a váci önkormányzat szakembereket találni a megüresedett álláshelyekre. Egyre kevesebben vállalják ugyanis a doktorok közül a praxisok működtetését, hiszen idejük jelentős részét feladatmenedzseléssel kapcsolatos tevékenységre kénytelenek fordítani, így kevesebb jut a gyógyítómunkára. A rendszerváltáskor kidolgozott vállalkozásban működő háziorvosi praxisok sokáig jól működtek, mostanra viszont már kevésbé vonzó a szakemberek számára, az önkormányzatok pedig kedvezményesebb ajánlatokkal igyekeznek megnyerni maguknak az egyre fogyó orvosokat.
Jelentős erőfeszítéseket tesz az önkormányzat, hogy vonzóvá tegyék a váci praxisokat. A város 13 felnőttkörzetéből jelenleg kettőben nincs önálló szakember, helyettesítéssel oldják meg a doktorok a betegek ellátását, további hat gyermekorvosi körzetből pedig hamarosan ketten mennek nyugdíjba. A szakemberhiány országszerte általános probléma, jelenleg közel ezer háziorvos hiányzik a magyarországi praxisokból. Ami a rendszerváltástól felállított körzeti ellátástól manapság leginkább eltántorítja a fiatalokat, hogy az idő kisebb részét tudják a szakemberek a hivatásukra, a gyógyításra fordítani, míg a tevékenység jelentős energiáit a vállalkozás működtetése viszi el – emelte ki a Nagyítóban Bánhidi doktor.
“Az, hogy én háziorvos vagyok, az én életem két részből áll. Van a gyógyító orvosi tevékenység, én egyéni vállalkozó vagyok, de van aki bt. vagy kft. formában végzi ennek az ügyeinek az intézését. Mi gyakorlatilag egész nap gyógyítunk, éjszaka pedig vállalkozók vagyunk” – mondta Bánhidi Péter háziorvos.
A váci önkormányzat Humán Szolgáltató Központ-ja venné át a praxisok működtetését, így a házi- vagy gyermekorvosnak, ha nem szeretné, nem kell a jövőben működtetnie egy vállalkozást, az azzal járó összes feladattal együtt. A könnyítésnek köszönhetően jelenleg két orvos is jelentkezne a megüresedett helyekre, akik nem szeretnének munkáltatóként és üzemeltetőként dolgozni a saját praxisukban, viszont vállalnák a gyógyítói munkát.
A váci felnőtt és gyermekorvosi ellátásban is tapasztalható a szakma elöregedése. Miután már egy ideje nem látni a központ részéről ennek a szektornak az ösztönző támogatását, a fiatalabb orvosok egy része külföldön keres magának hivatást, egy másik részük pedig az állami szektorból átmegy a magánellátásba, ahol jobbak a körülmények és a jövedelmek – tette hozzá a háziorvos.