A beszállítók szerint a kialakult helyzet már a betegellátás minőségét befolyásolja.
Az idei évben mintegy 200 milliárd forintos tartozást halmoztak fel a kórházak a beszállítóik felé, ennek körülbelül a felét (104,5 milliárdot) két részletben rendezte a kormány. Októberben az egészségügyért felelős államtitkár azt ígérte, hogy a maradékot is kifizetik, sőt a jövőben nem csak utólagos tűzoltásra számíthatnak az intézmények, hanem augusztustól visszamenőleg havi 12,5 milliárdos pluszforráshoz is jutnak majd.
Ahogy az lenni szokott, gyorsan kiderült, hogy Takács Péter ezúttal sem mondott igazat. A Kórházszövetség konferenciáján az államtitkár már csak 42,7 milliárdnyi konszolidációt ígért, majd a november 25.-i Magyar Közlönyből az derült ki, még ennyi sem jut erre a célra.
A kórházak eladósodottsága közben ismét elérte a kritikus szintet, a helyzet súlyossága miatt közös sajtótájékoztatót tartottak szerdán a kórházi beszállítók képviselői. A Portfolio tudósítása szerint többek között arra hívták fel a figyelmet, hogy „a kórházi adóssághelyzet tarthatatlan, az utolsó utáni pillanatban vagyunk. Ha ez nem változik, akkor az már a betegellátás minőségét befolyásolhatja.” Bár nem csak a kórházak, más költségvetési szervek is úsznak az adósságban (lásd rendőrség), de az összes tartozás 95 százaléka az egészségügyi beszállítókat érinti.
A beszállítók szerint a megoldás a kormány kezében van, elvégre már korábban is bizonyították, ha a helyzet úgy kívánja, akkor képesek rendkívüli intézkedéssel kezelni a problémákat. (Más kérdés, hogy erre nincs olyan nagy kormányzati akarat, mint például a Vodafone felvásárlására vagy a reptér visszavásárlására.)
A helyzetre egész biztosan nem megoldás az utólagos és részleges konszolidáció, hiszen a kórházak adóssága havonta átlagosan 10-15 milliárd forinttal nő, de idén volt olyan hónap is, amikor elérte a 20 milliárdot. Nem véletlen, hogy korábban az egészségügyi államtitkár is jelezte, hogy az állandó eladósodást a finanszírozás átalakításával lehetne megszüntetni. A költségek miatt azonban a kormány ezt a megoldást elvetette. (Kellett például 600 milliárd Orbán Viktor vejének túlárazott irodaházaira.)
_____________________________________________________________________________
AJÁNLÓ: Összeomlás közelében az ellátás az egyik fővárosi kórházban