Debrecenben, a Fidesz egyik fellegvárában tartott újabb tüntetést Magyar Péter vasárnap. A demonstráción ezúttal is több ezren vettek részt, megtelt a debreceni főtér. Mivel a város súlyosan érintett a Fidesz akkumulátorgyár őrületében, a felszólalók között volt Kozma Éva, a Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület elnöke is. A civil érdekvédő beszédében elmondta, hogy az akkugyárak mindenkit érintenek, ellenük tenni pedig kötelesség. Felidézte, hogy csak Debrecen környékén hét, országszerte már negyven akkumlátoripari beruházás veszélyezteti a környezetet. Ezek rengeteg tiszta vizet használnak fel, és veszélyes anyagokkal dolgoznak. Ő maga úgy viszi nap mint nap a gyerekeit óvodába, hogy hogy már ott magasodnak a gyárak másfél kilomáterrel távolabb.
„A debreceni szülők a szélirányt figyelik” – fogalmazott.
Akik felszólalnak a gyárak ellen, azokat dollárbalolalnak, álcivileknek, áldebrecenieknek titulálják. Azt mondják róla, hogy idegen hatalmaktól felbérelve veszélyeztetik Magyarország szuverenitását.
„Megtapasztaltuk a propagandamédia lejáratását és a külügyminiszter hazaárulózását”.
A mikepércsi anyákat viszont nem lehet megfélemlíteni, kitartanak amellett, hogy az egészséges élethez való alkotmányos alapjogot nem szabad feladni, mert nincsenek jobb- vagy baloldali betegek, csak az akkugyártás áldozatai.
Az akkumulátorgyárak veszélyeire Magyar Péter is felhívta a figyelmet beszédében. A Tisza Párt alelnöke azt mondta, a debreceni akkumulátorgyár építése az ország egyik legmegosztóbb témája. A kormány a beruházással kapcsolatban utólag közöl részleteket, így emberek ezreit tartják félelemben. Magyar szerint a lítium-technológiának megvannak a maga előnyei, de hátránya, hogy 20 féle komponensből áll össze, számos vegyszer kell az előállításukhoz.
„Adódik a kérdés, hogy lehet-e a biztonságosan, az emberi élet veszélyeztetése nélkül csinálni ezt. A válasz, hogy igen, de nem úgy, ahogy most csinálják” – fogalmazott.
Magyar szerint felkészült hatóságokra lenne szükség, de Magyarországon sem a megfelelő beruházási stratégia, sem a környezetvédelmi vizsgálat, sem a jogszabályi háttér nem készült el, a környezetvédelmi hatóságot meg tudatosan szétverték. Szerinte ebben is azonnali lépésekre kell kényszeríteni a kormányt. Szerinte az akkumulátorgyárak azért jöttek ide, mert itt tudtak belépni az Európai Unió területére, a magyar kormány pedig megengedő a szabályokkal kapcsolatban. Erre példaként Gödöt említette. Magyar azt ígérte, visszaállítanák az önálló környezetvédelmi minisztériumot, szigorítanának a szabályokon és az ellenőrzési metódusokon.