Recesszióban zárta az évet az ország.
0,8 százalékkal volt gyengébb a magyar gazdaság 2023-ban, mint egy évvel korábban – ez derült ki a KSH szerdán publikált gyorsjelentéséből. Az év utolsó három hónapjában stagnált a teljesítmény.
Ez az előzetes várakozásokhoz képest is meglehetősen rossz adat még az elemzőket is váratlanul érte. Az általános vélekedés ugyanis az volt, hogy ha kis mértékben is, de pozitívba fordulhat az év utolsó három hónapjában a magyar gazdaság teljesítménye.
A hvg cikkében arra emlékeztet: 1994 óta ez volt a negyedik olyan év amikor visszaesett a GDP-nk az előző évihez képest. Az előző három mindegyike emlékezetes év volt:
- 2009, amikor a világválság padlóra küldött minket,
- 2012, amikor az európai krízis és az elhibázott magyar válságkezelés ért össze,
- és persze 2020, amikor a Covid miatti lezárások és leállások hónapokra kiütötték a gazdaságot.
Pedig a kormány sokáig nagyon optimista volt. 2022 nyarán – amikor benyújtották a parlamentnek a következő évi büdzsét -, még 4,1 százalékos GDP növekedéssel számoltak, 2022 végén aztán már jól látszott, hogy ez a szám nem lesz tartható, így 1,5 százalékos pluszra módosítottak. Aztán 2023 őszén, már arról beszéltek, hogy valamivel 0 fölötti lehet a vége, és novemberben jutottak el csak oda, hogy már Nagy Márton is kénytelen volt azt mondani, a stagnálás a lehető legjobb forgatókönyv, de akár egy százalékos visszaesés sem kizárt. A gazdaságfejlesztési miniszter – aki jól láthatóan egyre nagyobb befolyással rendelkezik a kormányban – egyetlen szerencséje, hogy a kegyelmi ügy árnyékában sem a sajtó, sem az emberek nem foglalkoznak most kiemelten a gazdasági kérdésekkel.