Míg tavaly 724 települési önkormányzatnak kellett összesen 237 milliárd forint szolidaritási hozzájárulást fizetnie, idén már 848-tól szedné be az úgynevezett szolidaritási hozzájárulást a komány, amiből összesen 310,6 milliárd forint bevételre számítanak, írja a Népszava a Pénzügyminisztérium Niedermüller Péter közérdekű adatigénylésre adott válaszából. Ebből az is kiderül, hogy
az önkormányzatoktól beszedett szolidaritási hozzájárulást nem osztják vissza közvetlenül a szegény településeknek, hanem egyszerűen beöntik a az állami költségvetésbe.
A VII. kerületi polgármester szerint ez azt jelenti, hogy „a szolidaritási adó nem más, mint az állam zsebének a kitömése”.
Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke a lapnak azt mondta, ez senkit sem érhet meglepetésként, hiszen
„régóta nyilvánvaló, hogy a szolidaritási hozzájárulást a kormány a saját kiadásainak csökkentésére használja, nem szolidaritási célra. A befizetésekkel a tehetősebb önkormányzatok nem a rászoruló településeket segítik ki, hanem az államot”.
Az érdekvédő szerint az állam minden pénzt kiszivattyúz a szektorból, hiszen a beszedett hozzájárulást nem extra pénzként osztja vissza az önkormányzatoknak, hanem ennyivel csökkenti évről-évre a központi költségvetési működési kiadásra adott egyébként is zsugorodó összeget. A kötelező feladatok ellátására pedig egyre kevesebb jut.