A magyarok számára 2024-ben az alacsony fizetések jelentik a legégetőbb problémát. A bérek kérdése a harmadik helyről az első helyre lépett előre egy év alatt.
2021 eleje óta a Policy Solutions minden kutatásában a megélhetés költségei álltak a magyarok problématérképének első helyén. Ez 2024 őszén változott azzal, hogy a fizetések alacsony szintjét jelenleg még többen (36%) tartják kiemelkedő problémának, mint a magas árakat (34%). A megélhetés költségei ezúttal a második legtöbb említést kapták, a harmadik helyre pedig az egészségügy állapota került (30%).
A Závecz által végzett felmérésből kiderül, hogy a Fidesz-KDNP szavazói némileg optimistábban néznek a jövőbe, mint az ellenzéki pártok támogatói.
- A kormánypárti szavazók tizede várja anyagi helyzetének javulását 2025-ben, 63 százalékuk annak változatlanságával számol, és mintegy negyede (24%) számol további romlással.
- Ezzel szemben a Tisza Párt szavazóinak mindössze 2 százaléka remél javulást, közel felük (49%) pedig romlást prognosztizál a következő évre.
Tehát még a kormánypártiak 90 százaléka sem hiszi el Orbán Viktornak, hogy jövőre „fantasztikus, csodálatos év” következne. Az elemzés szerint kijelenthető, hogy a magyar társadalom többsége 2025-re a megélhetési válság további elhúzódásával számol.
A Fidesz-KDNP szavazói körében az alacsony fizetések (38%) és az elmúlt években kiemelkedően növekvő megélhetési költségek (38%) holtversenyben állnak a problémák élén, valamint dobogós a közegészségügy állapota is (29%).
A Tisza Párt táborát leginkább a korrupció mértéke (33%) aggasztja. A dobogó második és harmadik helyén az egészségügyi ellátás alacsony színvonala (31%), valamint az alacsony fizetések (31%) találhatók holtversenyben, azonban a megélhetési költségek szintje is mindössze 2 százalékponttal alacsonyabb (29%) aránnyal szerepel negyedikként.
A tanulmányból ezek mellett kiderül, hogy
- a magyarok a gazdasági nehézségek elhúzódásáért a kormányt, és egyre kevésbé a háborút vagy az EU-t teszik felelőssé;
- az ellenzéki választók anyagi helyzetük romlását érzékelik;
- az önkormányzatoktól a háziorvosi rendszer javítását, szociális támogatások és a lakóépületek korszerűsítését várják;
- az akkumulátorgyárakat már fontosabb problémának tartják, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket;
- a magyarok kétharmada ellenzi az akkumulátorgyárak építését, főként a környezetszennyezéstől tartanak;
- az ellenzéki szavazók még jobban elutasítják a vendégmunkások betelepítését, mint a Fidesz támogatói.
A többség szerint magasabb fizetések és nyugdíjak, színvonalas egészségügy, valamint kevesebb korrupció kell ahhoz, hogy Magyarország jobb hely legyen.
BZS
______________________________________________________________________________________
AJÁNLÓ: Nem ad pénzt a kormány a szakrendelő felújítására