A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke szerint nem lehetne addig elvenni a gyerekektől a telefont, amíg a rendeletnek megfelelve nem egyeztetnek ennek módjáról a szülői szervezetekkel és a diákönkormányzatokkal. Totyik Tamás arról is beszélt, hogy az extrém meleg miatt is improvizálni kényszerülnek a tanárok, ugyanis nincs pénz klimatizáló berendezésekre, az ide vonatkozó szabályokban pedig nem határozták meg,
mi az a hőmérséklet a tanteremben, amit már nem kötelesek elviselni a diákok.
“A legfontosabb, hogy a kormánynak van egy nagyon fontos adóssága – bár azt hozzá szeretném tenni, hogy nem készülhetett föl arra, hogy jogszabályi keretek között kellett volna ezt szabályozni, hogy mikor rendelhető el rövidített tanítás, mikor lehet bezárni az intézményeket. Tehát, ha csak az alsó határt határozták, meg hogy 18 fokot nem tudnak biztosítani az intézményben, akkor rendkívüli szüneteket kell elrendelni. Ennek a felső határát is meg kellett volna határozni” – mondta Totyik Tamás.
Nincsenek légkondicionáló eszközök a magyar iskolák osztálytermeiben, a váci intézményekben néhol az igazgató igyekszik rövidebb órákkal és hosszabb szünetek megtartásával elviselhetővé tenni a szeptemberi forróságot.
Zavaróbb a rendeleti háttérkörnyezet a mobilhasználat korlátozásánál, ugyanis amíg az igazgatók nem egyeztettek a szülői munkaközösségekkel, illetve a diákönkormányzattal és nem dolgozták ki a begyűjtés menetét, nem vehetnék el a készülékeket – ez pedig eddig biztosan nem történt meg – mutatott rá az PSZ elnöke.
A tanárokat közben anyagi felelősség is terheli a vagyontárgyak őrzése miatt,
van ahol már biztosítók adtak ajánlatokat az iskoláknak, hogy védjék a pedagógusokat egy esetleges vagyoni kár kifizetésénél, persze még a biztosítási díjra sem kaptak anyagi fedezetet eddig az iskolák – mondta Totyik.
“Az alapvető probléma az, amikor jó magyar szokás szerint olyan jogszabályt hoztunk, amit teljesen túlbonyolítottunk, mert csak annyit kellet volna a jogszabályba hozni, hogy a diákok mobiltelefonjai a kikapcsolt állapotban a táskájukban kell lenni és ha előveszi, akkor a pedagógus elveheti. Nem azt hogy begyűjteni, tárolni, biztonságos körülmények között, mert ennek a feltételeit a kormány nem teremtette meg.”
Az iskolakezdéssel egyidőben, Görögországban is bevezették az a mobiltelefonok használatának tiltását. A gyereknél maradhat az eszköz, de nem használhatja. Ha mégis, akkor a tanár kizárhatja, akár több napra is a diákot az oktatásból.
A magyar tanerőnek nincs ilyen lehetősége. Még a folyosóra sem küldheti ki a szabályszegőt és még rövid időre sem veheti el a renitenskedő gyermektől a személyes tárgyait.