Még az sem zavarja meg a Fidesz frissen kinevezett kommunikációs igazgatóját, hogy ezzel még saját párttársai sem értenek egyet.
Írásbeli kérdést intézett Szijjártó Péterhez a Samsung gödi gyárának újabb állami támogatásával kapcsolatban Ungár Péter, az LMP társelnöke. Ebben azt szerette volna megtudni a külügyminisztertől, hogy:
- Igazak azok a dél-koreai lapokban megjelent információk, hogy egy harmadik akkumulátorgyárat is építene a Samsung Gödön, az állami forrás a gödi gyár további kapacitásbővítését támogatja?
- Mekkora tevékenység/kapacitásbővítést jelentene az új tervezett beruházás és hol valósulna meg pontosan?
- Mi indokolta a 25%-os intenzitású támogatás megítélését?
- Milyen plusz vállalásokat várnak a Samsungtól?
- Az új gyártósor telepítéséről, kapacitásbővítéséről miként tájékoztatták a helyi lakosokat?
- Miért adnak állami támogatást a bővítésre, mikor egyértelmű, hogy a gödiek ellenzik azt?
Ungár szerint a folyamatos botrányok miatt inkább a gyár működésének felfüggesztése, mint a további állami támogatások megítélése lenne a helyes lépés.
Szijjártó Péter nevében Menczer Tamás válaszolt az ellenzéki képviselőnek. Válaszában azt írta,
„Magyarországon minden beruházásnak meg kell felelnie a legszigorúbb környezetvédelmi és biztonsági előírásoknak. Egyetlen gyár sem épülhet meg, illetve nem működhet, ha az emberek életét vagy a környezetet veszélyezteti. (…) Az egész világ akarja ezeket a beruházásokat, csak a magyar baloldal nem”.
A Fidesz kommunikációs igazgatójának válasza tele van hazugságokkal. Az akkumulátoriparral összefüggő beruházás kapcsán folyamatosak a balesetek és a környezet szennyezése. A hatóság pedig ahelyett, hogy ezeket az eseteket súlyosan szankcionálná, nevetséges büntetéseket szab ki, már ha kiszab egyáltalán. Az sem igaz, hogy „az egész világ” akarná ezeket a beruházásokat. Az legalábbis bizonyos, hogy Magyarországon sokan nem. Próbálták is felemelni a hangjukat ellenük – a kormány válaszul kiemelt állami beruházássá nyilvánította őket és bevezette a köz nélküli közmeghallgatás intézményét. A Magyarországon gombamód szaporodó akkugyárakat még Menczer saját párttársai is megelégelték, tavaly decemberben Tatabányán saját indítványuk alapján, egyhangúlag megszavazták a tatabányai önkormányzat közgyűlésének fideszes képviselői, hogy a város területén ne lehessen új akkumulátoripari beruházást indítani.
A könyezetszennyező gödi Samsung gyár Vácot, és a váci lakosságot is érinti. Az első, akkumulátoriparral kapcsolatos lakossági fórum óta az önkormányzat számos lépést tett annak érdekében, hogy fellépjen a Vácot hátrányosan érintő beruházások ellen. A tömeges munkásszállók kialakítását változtatási tilalom bevezetésével sikerült eddig megakadályozni Vác több pontján. Sikerült azt is megakadályozni, hogy akkumulátorokat raktározzanak nagyobb tömegben a Toperini ipari parkban.
A gödi akkugyár brutális környezetszennyezése miatt Matkovich Ilona polgármester április 4-re másodszor újabb lakossági fórumot hívott össze. A város vezetője itt elmondta:
„Érdemes ezt a témát fenntartani. Fenn is fogjuk tartani, mert szerintem az egészségünk a legfontosabb értékünk, tehát kell, hogy érdeklődjünk, és kell, hogy beszéljünk róla, hiszen az önkormányzatok önmagukban nem tudnak eredményt ebben elérni. Csak akkor tudunk elérni eredményt, hogy ha a lakosokat is folyamatosan tájékoztatjuk arról, hogy éppen mi történik a környezetükben, és ha ők is szót emelnek”.
Matkovich Ilona ugyanakkor rámutatott: az önkormányzatnak nincs hatásköre például a DMRV azon fejlesztésére, amit 32 milliárdos hazai támogatással építtet a kormány, és ami napi 10 ezer köbméter ipari szennyvizet szállít Vácra, amely a tisztítást követően a Dunába kerül. Ami világos, hogy a kormánypárti polgármesterjelölt, Imre Zsolt támogatja a kormány akkumulátor stratégiáját és azt is tudjuk, hogy vállalkozók, akik jó üzletet látnak a munkásszállók létesítésében és szeretnék, ha egy olyan városvezetés lenne, ami nem gördítene akadályt ezek telepítése elé.