Országos szintű hálózat, Budapesten és hat vidéki helyszínen területi vizsgálóegység, a Belügyminisztérium személyügyi helyettes államtitkárságán belül egy új főosztály. Ezeket hozza létre a kormány a gyermekvédelmi intézmények vezetőit és a szakmai munkakörben foglalkoztatottakat érintő pszichológiai ellenőrzésre – írja a Népszava Rétvári Bence Komjáthi Imre írásbeli kérdésére adott válasza alapján. A lap arra emlékeztet:
a júniusi kormányrendelet szerint a dolgozók megfigyelésére, ellenőrzésére, felmérésére az év második felére 1,5 milliárd forint pluszpénzt csoportosított át a kormány, ezzel szemben konkrétan a gyermekekkel kapcsolatos kiadásokra ennek csak valamivel több, mint hat százalékát, 92 millió forintot. Jövőre sem változik a helyzet: akkor kétmilliárd forint plusz jut a belügyi igazgatásnak és a Nemzeti Védelmi Szolgálatnak ellenőrzésre, és ennek mindössze nyolcada, azaz 244 millió forint megy gyermekvédelmi, gyermekjóléti feladatokra.
Rétvári Bence szerint ez nem probléma, mivel a az állami gondoskodásban élő gyerekekkel összefüggő kiadásokat már rendezte a kormány. A belügyi államtitkár hasonlóan vélekedik a nevelőszülőknek járó juttatásokról is. Szerinte azzal, hogy júniusban havi 11 ezer forinttal növelte az állam a nevelőszülői ellátmányt, minden meg van oldva. A valóságban azonban többen arra panaszkodnak, hogy kénytelenek lesznek feladni a munkát, mert olyan kevés pénz érkezik:
- egy általános szükségletű kisgyerek után 53 437-,
- egy különleges szükségletű gyerek után 62 344-,
- speciális, vagy kettős szükségletű gyerekre – tartósan beteg, vagy fogyatékossággal élő, aki pszichés vagy magatartási problémákkal is küzd – 66 798 forintot ad az állam nevelőszülői ellátmány és nevelési díj jogcímen.
Ennyiből kellene kigazdálkodnia a nevelőszülőnek a gyerek élelmezését, öltöztetését, kapcsolattartásra szállítását, fejlesztő foglalkozásokra utaztatását. Ebből kellene zsebpénzt adni, és a lakás rezsijének a gyerekre eső részét is fedeznie kellene az összegnek.
Egy gyermekvédelmi intézményvezető a lapnak arról beszélt: összeomlás előtt áll az egész gyermekvédelmi rendszer. Náluk például olyan kevés már a szakember és a gyermekfelügyelő, hogy képtelenség műszakbeosztást készíteni. Csaknem 30-an dolgoznak a gyerekekkel, ebből mindössze három a szakember, a többieknek nincs képesítésük, és a munkájuk is kifogásolható. Elbocsátani mégsem lehet őket, mert nem jelentkezik a helyükre senki.