A Váci Vízi Turisztikai Központ lehetőséget nyújt a Dunakanyar felfedezésére.
Már az 1900-as évek elejétől élénk evezősélet zajlott a Dunán. Egyes források egyenesen a Dunakanyarból eredeztetik a sportot. A Váci Vízi Turisztikai Központ csónakházában az utánpótlás nevelése mellett a szabadidős vízisportok iránt érdeklődők számára is lehetőség van arra, hogy felfedezzék az evezés örömét.
Három éve már Vác is büszkélkedhet egy olyan sportlétesítménnyel, amely egyszerre szolgálja a kajak-kenu sportág utánpótlás-nevelését, valamint a kikapcsolódni vágyó, a vízisportok iránt érdeklődő helyiek és turisták igényeit.
A Váci Vízi Turisztikai Központ részlegvezetője, Babella Dávid az ESTV-nek elmondta, a Kajak-Kenu Szövetség segítségével sikerült annyi eszközt beszerezni, amivel a kölcsönzés, a vízitúrák és a szabadidősport-edzéseket is nagy biztonsággal tudják kezelni.
„Ezek nagyon biztonságos hajók, ezek tengeri kajakok, tehát itt a Dunán abszolút biztonsággal – a tengeri kajak a Dunán is megállja a helyét, van belőle egyes, és kétszemélyes változat, és amellett, hogy vízitúrázni tudnak jönni és kölcsönözni tudnak, amellett szabadidő-sport edzéseket is csinálunk, ezek a másik eszközökkel, amik már kicsit vékonyabbak, tehát hogyha járnak hozzánk kajakozni, kenuzni, kölcsönözni, vízitúrázni, és egy magasabb szintre akarnak fellépni, ahol tudnak edzésre járni, akkor már ezekkel az eszközökkel tudnak.”
Nincs életkorhoz kötve, ki mikor szállhat vízre – emelte ki Babella Dávid.
„Akiről már tudom, hogy kajakozott vagy kenuzott, annak nyugodt szívvel odaadom a hajót, persze megmondom, hogy melyik irányba menjen, de ha idejössz mint kezdő, laikus, én lemegyek veled a vízre, beraklak a hajóba, elmondom, hogy mit csinálj, nem is engedlek el itt a stégtől, itt fogsz körözgetni, és hogy ha azt mondod, hogy oké, meg én is azt látom, hogy rendben van, akkor mehetsz.”
Babella Dávid elmondta: a környék iskolái számára tartanak vízi-tesi órákat, napközis tábort szerveznek, de egyénileg is lehet jönni evezni, egészen kisgyermek kortól. A nagyobbak számára választható a versenysport, de aki csupán kedvtelésből ülne hajóba, az is megteheti. A felnőttek számára szabadidős és csapatépítő programokat is kínálnak, a Dunakanyarban számos variáció adott a túrázáshoz, sőt, még biciklit is lehet bérelni. Ezenkívül állandó szabadidős csoporthoz is csatlakozhatnak az érdeklődők.
„Van egy csoportunk, ez a Tavirózsák nevű csoport, aminek már nagyon nagy brandje van, és szeretnénk gyerekcsoportot is nyitni, a Rózsabimbók néven, és akik nem igazán szeretnének versenysportolni, de szeretnének mozogni, nagyon sok ilyen gyerek van, aki nem élvezi a versenyzést, de mégis mozogna, akkor az itt megtalálja a helyét”
A váci csónakház kialakításában a Magyar Kajak-kenu Szövetség legfontosabb partnere az Emberi Erőforrások Minisztériuma mellett a Dunakanyar fővárosa, Vác önkormányzata lett. Hosszas egyeztetések, tervmódosítások után az alapkőletétel 2019-ben történt meg. A 2019-es váci költségvetésben több, mint 100 millió volt tervezve a felépítésre, ám ebből semmit sem költöttek rá.
Az új önkormányzati ciklus első teljes évében, 2020-ban viszont több mint 217 millió, majd újabb 22 millió forint jutott a városi büdzséből a megvalósításra. Az éves városi költségvetést akkor csak az Összefogás Vácért Frakció tagjai szavazták meg. Az alapkőletételt követő két év múlva, 2021. június 24-én átadták a felépült létesítményt.
Azóta évi 5,3 millió forint önkormányzati támogatást kap működtetésre a Játszva, Sportolva Megelőzni Alapítvány. Mint írták, a város folyamatosan fejleszti a csónakház környezetét: nem messze tőle az új nagy játszótér több mint 120 millióért valósult meg tisztán önkormányzati forrásból, de további elképzelésekről is tartottak már fórumot.
Hosszútávú cél, hogy a Duna-parti csónakházat is magába foglaló területen fedett közösségi tér jöhessen létre, továbbá finanszírozható legyen a területrendezés, kertépítés, valamint további hajótároló épület(ek) kialakítása.
AJÁNLÓ:Sajtókampányba kezdett az ORFK az iskolások védelmében – videóval