Hiába emelkedtek év eleján 14 százalékkal a fizetések Magyarországon, a magyar bérek még így is a régiós keresetek alsó harmadában vannak – derül ki Mazars adótanácsadó nemrégiben megjelent kelet-közép-európai adókalauzából, amelyet a Népszava szemlézett.
Az adatok alapján, a szűkebben vett régióban a magyar minimálbér a negyedik legalacsonyabb volt tavaly, annak ellenére, hogy a számításkor már a megemelt minimálbért vették figyelembe. A bruttó 266,8 ezer forintos legkisebb fizetés – 388 forintos euróárfolyamon kalkulálva – nettó 456 eurós magyar minimálbért eredményezett, ami a V4-országokkal összevetve a legkisebb összeg: tavaly Szlovákiában 526, Csehországban 666, Lengyelországban pedig 743 euró volt a legkisebb fizetés. A különbség pedig minden bizonnyal tovább nő majd, hisz ezekben az országokban idén is emelhetik a fizetéseket, ám idehaza már nem.
Érdekesség, hogy ugyan Ausztriában nincs egységes minimálbér, de a statisztikák szerint a legkisebb fizetés tavaly nettó 1843 euró volt, ami a magyar négyszerese. Bár a kormány tagjai, és Orbán Viktor is előszeretettel ígérgeti, hogy 2030-ra utolérjük nyugati szomszédunkat, ez a bérek tekintetében még hosszú ideig csak utópia miarad.
Euróban nézve nem csak a minimálbéreket, de az átlagos béreket nézve is messze a régiós átlag alatt teljesít a magyar gazdaság. Tavaly novemberben Magyarországon az átlagbér a versenyszférában bruttó 621 ezer forint volt – ez átszámítva nettó 1062 eurós fizetést jelentett, ami szűkebb régióban a ötödik legalacsonyabb adat.