Az Európai Parlament 401 igennel, 284 nem és 22 üres vagy érvénytelen szavazat mellett ismét Ursula von der Leyent választotta meg az Európai Bizottság elnökének csütörtökön.
A Fidesz választási plakátjain az ellenzéki politikusoktól háborút, migrációt és gendert rendelő uniós vezető a szavazás előtt beszédett mondott az uniós képviselők előtt. Ebben a Telex tudósítása szerint arról beszélt az EB régi-új elnöke, hogy Európában „egyszer és mindenkorra vége lesz az orosz fosszilis energiahordozóktól való függés korának”. Von der Leyen azt elismerte, hogy bizonytalan időszakban vagyunk, és ő maga is aggódik a trendek miatt, de meg van róla győződve, hogy egy erős Európa fel tud nőni a kihívásokhoz, a második világháború utáni Európa változata a legjobb a történelemben az összes tökéletlenségével együtt. Ezután egyértelmű üzenetet küldött Orbán Viktornak:
„Soha nem fogadom el, hogy szélsőségesek és demagógok tönkretegyék az európai életmódunkat, „nem fogok félreállni és nézni, hogy belülről vagy kívülről szétszakítsák. (…) A jogállamiság tiszteletben tartása kötelező az uniós támogatásokhoz”.
A biztonságukba és védelmükbe is többet kell befektetni. Oroszország felőrlő taktikában bízik és abban, hogy a Nyugat elpuhul, „néhányan” pedig a kezére játszanak. Két hete egy uniós miniszterelnök Moszkvába ment,
„ez az úgynevezett békemisszió egy békéltetési küldetés volt” – jelentette ki, Orbán Viktor találkozójára utalva Vlagyimir Putyinnal.
Nem véletlen, hogy itt ugyanazt a kifejezést („appeasement”) használta, mint amivel Neville Chamberlain brit miniszterelnök politikáját szokták jellemezni Adolf Hitler igényeinek kielégítésére a második világháború előtt. Az uniós képviselők hangulatát jól illusztrálja, hogy Von der Leyen az egész beszéd addigi leghosszabb tapsát ekkor kapta az EP-től.
Amint az várható volt, a Fidesz új EP-frakciója nem szavazta meg Von der Leyen újrázását, de erre a Bizottság elnökének nem is volt szüksége. A Patrióták Európáért jelöltjeit közben jól láthatóan kiközösítik az Európai Parlamentben. A Fidesz egykori pártcsaládjának, az Európai Néppártnak a kommunikációs vezetője elismerte, hogy tárgyalások folytattak a szocialistákkal és a liberálisokkal arról, hogy „karanténba” zárják a „szélsőjobboldalt és Putyin barátait”. Miközben a Tisza Párt fontos tisztségekre számíthat, addig a Patrióták összes jelöltjét simán leszavazták az uniós képviselők.