Tavaly decemberben fogadta el az új migrációs törvényt az országgyűlés. Ebben az áll: „Az újra növekvő migráció miatt idegenrendészeti szigorításra van szükség! Magyarország a magyaroké és a magyar munkahelyek is első helyen a magyarokat illetik meg”. Ennek ellenére az elmúlt évtizedben jelentősen megnőtt a Magyarországon tartózkodó külföldiek száma.
2012. január 1-jén 143 ezer külföldit tartott nyilván a KSH, 2023-ban pedig 226 ezret, beleértve az EU-s és EU-n kívüli állampolgárokat is. Ahogy a gazdaságban felütötte a fejét a munkaerőhiány, úgy növekedett a külföldiek közt azoknak az aránya, akik dolgozni jöttek Magyarországra (2015-ben 27 százalék, 2023-ban 38 százalék) – írja péntek reggeli hírlevelében a Partizán.
A Magyarországon munkavállalási engedéllyel dolgozó, nem uniós állampolgárokról a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat közöl évente adatokat. A nemrég megjelent, 2023-as elemzésből kiderül, hogy tavaly év végén közel 88 ezer érvényes engedélyt tartottak nyilván, míg 2019-ben csak 24 ezret. Ez négy év alatt majdnem négyszeres növekedés. Közöttük elsősorban vietnámiakat, fülöp-szigetekieket és indiaiakat találunk, ők teszik ki az engedéllyel rendelkező külföldiek 40 százalékát.
Ugyanakkor bizonyos esetekben az EU-n kívüli külföldieknek sincs szükségük engedélyre, elég, ha a munkáltató bejelenti őket. Ilyenek például a 90 napnál rövidebb időre érkező szezonális munkások. 2022-ben azt is lehetővé tették, hogy a minősített munkaerő-kölcsönző cégek anélkül hozzanak be dolgozókat 15 országból, hogy a kormányhivatal igazolná: magyar munkaerővel nem lehet betölteni az adott álláshelyet. Az NFSZ szerint ennek köszönhetően érkeznek sokan a Fülöp-szigetekről, Kirgizisztánból, Kazahsztánból és Indonéziából. Tavaly 25 ezer dolgozót jelentettek be ilyen módon, közülük majdnem tízezren a Fülöp-szigetekről jöttek.
A számok alapján nem meglepő, hogy az elmúlt években országszerte láthatóvá váltak a vendégmunkások, ami számos településen felháborodáshoz vezetett. A váci városvezetés és a lakosság is világossá tette: nem szeretnék, ha városukban munkásszálló épülne a a gödi akkugyárban alacsony fizetésért dolgozó vendégmunkások számára.