Közel 10 darab, szögekkel teleszurkált virslit és kolbászt találtak a fák tövébe bedobálva a Rózsakertben. Egy váci csoport közösségi oldalán terjedt az információ. Nem ez volt az első ilyen eset a városban.
Egytől öt évig terjedő szabadságvesztés járhat annak, aki állatkínzást méreg alkalmazásával vagy az állat elpusztítására alkalmas csalétek kihelyezésével kísérel meg, de már a bűncselekményre irányuló előkészület is büntetendő. Az általunk megkérdezett állatorvos elmondta: mérgezések előfordulnak véletlenül, de sajnos szándékosan is. Vannak periodikusan előforduló mérgezések, általában tél végén a hűtőfolyadékok cseréjekor és tavasszal, mikor előjönnek a patkányok, egerek, és a nekik kihelyezett mérgeket eszik meg a háziállatok. Az orvos felhívta a figyelmet: a bélmozgások hatására előfordulhat, hogy olyan helyen akad meg ez az idegen tárgy, hogy akár át is lyukaszthatja a bélcsatornát vagy a gyomor falát, halálos sebet ejtve ezzel rajta.
“Az idegentest felvételével az a probléma, hogy az idegentest, szög vagy bármilyen tárgy, ami nem szerves, az ahogy bekerül a szervezetbe, a gyomorba, akár hetekig is ott maradhat a bélben úgy, hogy nem veszi észre a tulajdonos, és az állatnak sem okoz feltétlenül problémát. Viszont fogyni biztos, hogy fogy, sokszor sajnos nem veszik időben észre, hogy komolyabb a baj” -– jegyezte meg Tilingerné dr. Schmuczer Henriett, állatorvos.
A legjelentősebb veszély, hogy nagyon kicsi annak a valószínűsége, hogy épen végig tud menni több méteren keresztül egy idegen tárgy, de a röntgen szerencsére kimutatja, és akkor műtéti beavatkozás szükséges – tájékoztatott az állatorvos, aki ugyanakkor hangsúlyozta: sem hánytatni, sem hasmenést okozó szereket nem szabad adni az állatnak ilyenkor. Ha akut esetről van szó, amikor rögtön megakad az idegentest és irritálja a gyomrot, akkor árulkodó jel a sűrűn jelentkező hányás, vagy nyálzás, étvágytalanság esetleg levertség.
“Ha a gyomorban marad ez a tárgy, akár 3 óra múlva hányinger jelentkezik, mert irritálja a gyomor falát ez az idegen tárgy, vagy esetleg elzárja a kiutat tovább a bélcsatorna felé. Ha tovább kerül a bélcsatornába, ott akár hetekig is lehet extrém esetben.”
Nagyobb baj akkor van, ha perforálódik, vagyis átlyukad vagy a gyomor fala vagy akár az emésztőcsatorna, a bélcsatorna fala – hívta fel a figyelmet az állatorvos.
“Ilyenkor hashártyagyulladás alakul ki, vérmérgezés, szeptikémia, bakteriális túlszaporodás az egész szervezetben és sajnos ebben pusztul el az állat. Amikor perforálódik, átlyukad, akkor nagyon kicsi az esélyünk nekünk, állatorvosoknak, hogy tudjunk segíteni.”
Ez nemcsak a kutyákra, de a cicákra is veszélyes, akiknek előnyük talán, hogy nem tudnak akkora falatot lenyelni, min az ebek – mondta el Tilingerné Dr. Schmutzer Henriett, aki megnyugtatásként hozzátette: szerencsére a városban kevesebb esettel találkoznak, a kutyás társadalom fejlődik és összezár, így azok, akik nem kedvelik az állatokat, mégis toleránsabbak velük szemben.