„Georgia (Grúzia – a szerk.) nem akart második Ukrajna lenni, és erről világos döntést hoztak a georgiaiak, még akkor is, ha ez nagyon fáj Brüsszelben” – mondta Szijjártó Péter egy, a Facebookon közzétett videóinterjúban.
Az Orbán-kormány külügyminisztere azt állította, „sokan vannak Brüsszelben, akik azt szerették volna, hogy Georgia egy második Ukrajna legyen, de a georgiai nép ennek ellenállt. Mert ha Georgia a második Ukrajna lett volna, akkor az vesztes háborút, sok százezer halálos áldozatot és sok millió elmenekült embert jelentene, mert ezt jelentette a háború Ukrajnában”.
Szijjártó ezzel alighanem arra utalt, hogy az ellenzék győzelme esetén Oroszország megtámadta volna Grúziát. Csak ebben az esetben lehetett volna ugyanis Grúziából „a második Ukrajna”.
A szombati parlamenti választás előtt lerombolt ukrán városok képeivel kampányolt a Grúz Álom nevű, 12 éve hatalomban lévő kormánypárt is.
A választók többségégét azonban még az orosz támadástól való félelem sem győzte meg biztosan a Grúz Álom támogatásáról. A választás tisztaságát illetően ugyanis indokolt kételyek merültek fel:
- A közvéleménykutatási adatok drasztikus különbözősége a hivatalos – és a kormánypárt abszolút többségét mutató – választási eredménytől még indokolható volna a felmérő cégek hibájával.
- Azonban a Grúz Álom a falusi szavazókörök egy részében mutatott kiugró, és a normáleloszlástól nagyban eltérő eredménye az eddigi ismeretek szerint mással nem magyarázható a választási csaláson kívül.
Az utóbbit a szaknyelv „orosz faroknak” (russian tail) nevezi, mert a választási csalásnak ez a fajtája a 2011-es parlamenti választáson vált ismertté Oroszországban.
Akkor az orosz nagyvárosokban, ezúttal Grúziában tüntetnek a népakarat meghamisítása ellen. Az EU 13 külügyminisztere közölte, hogy ki kell vizsgálni az esetleges csalást.
Orbán Viktor és Szijjártó Péter azonban már az eredmények közzététele előtt(!) gratulált a grúz kormánypárt sikeréhez. Orbán egyenesen elsöprő győzelemről posztolt, miközben még nem volt ismert a választás hivatalos eredménye sem.
Két nappal később az oroszbarát kormány meghívására mindketten Tbiliszibe utaztak, ahol a tüntetők kifütyülték a magyar miniszterelnököt.
- Emlékezetes, szeptemberben Orbán Balázs, a kormányfő politikai igazgatója közölte, hogy „mi valószínűleg nem csináltuk volna, amit Zelenszkij, a háborús védekezést”.
- Azaz Magyarország orosz támadás esetén megadta volna vagy megadná magát az agresszornak, bár erről a Fidesz-szavazók több mint fele nem értesült.
________________________________________________________________________________
AJÁNLÓ: Az uniós külügyminiszterek elítélték, a tüntetők kifütyülték Orbánt