Már egy esztendő eltelt azóta, hogy egy szomorú és felháborító kormánydöntés nyomán ingyenesen magánkézbe került a korábban különböző közösségi célokat (könyvtár, kiállítóterem) szolgáló városi épület, a Káptalan utca 16. számú ingatlan.
E házban működött a Reitter István által alapított kocsigyár. Ez 1932-ben szűnt meg, és az épület 1933-tól a városi vízmű, 1946-tól a közművek székháza, 1952-től járási könyvtár, 1982-től múzeumi kiállítóhely volt. A hagyományos váci hasznosítása miatt az önkormányzat több alkalommal jelezte és tette meg a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy a nemzeti vagyonkezelőtől tulajdonba, de legalább további felhasználásra megkapja. Ennek ellenére a váci emberek megkérdezése nélkül és akaratával szembe menve egy, semmilyen váci kötődéssel nem bíró zebegényi alapítvány kapta meg.
Mint emlékezetes, az önkormányzat ugyan mindent megtett annak érdekében, hogy az áprilisi választások időszakában hozott kormányrendelet ne léphessen életbe, mégis, tavaly ősszel már hivatalosan is ingyenesen átkerült az ingatlan tulajdonjoga a Váchoz semmilyen módon nem kötődő a zebegényi Dunakanyar Védegylet Alapítványhoz. A váciak közösségi terének városon kívüli alapítványnak történt térítésmentes átadása nyomán a Tragor Ignác Múzeum által használt kiállítóterem megszűnt szolgálni az itt élők és a városba látogató turisták kulturális igényét.
Például a szerződés szerint Hincz Gyula képeit ugyan a Káptalan utcai kiállítóteremben kellene közkinccsé tenni, ám mivel az már nem működik közgyűjteményi kiállítóhelyként, ezért a festő alkotásai a Pannónia Házban vannak kiállítva.
Hincz Gyula alkotásainak jelentős része városunk tulajdonát képezi. Annak érdekében, hogy ezek minél szélesebb közönség számára legyenek elérhetők, Matkovich Ilona polgármester kezdeményezésére háromoldalú egyeztetést is tartottak a Városházán. A városvezetés, valamint a mester unokaöccse és emlékének elkötelezett ápolója, Hincz Jenő, továbbá Fehérváriné Tóth Helga múzeumigazgatónak közös a szándéka, hogy Vácon a közeljövőben megvalósuljon a XX. századi magyar képzőművészet meghatározó alakjának sokrétű tevékenységét bemutató állandó kiállítás.