Külterületeken, mezőgazdasági tevékenységgel kapcsolatban bejelentés és engedély alapján lehet égetni, ám az ekkor keletkező esetleges károkért a gazda felel, így érdemes betartani az alapvető előírásokat – nyilatkozta korábban az ES-nek a váci tűzoltóparancsnok, aki akkor elmondta azt is: meg kell különböztetni a belterületnek és a külterületnek a szabályait.
Belterületen az önkormányzati rendelet, külterületre pedig az OTSZ vonatkozik. Az égetést a Pest Megyei Katasztrófavédelmi igazgatóságnak kell bejelenteni emailben, engedélyt kérni rá. Ha az engedély megérkezik, akkor ott felsorolt feltételek feltételeknek a biztosítása mellett valósulhat meg az égetés.
- Ebben az időszakban a sünök ugyan még aktívak, de valójában már a téli álmukra készülnek. Ágakkal és lehullott falevelekkel takart halmokban keresnek maguknak szállást, ahol békében vészelhetik át a szűkös hónapokat.
- A sünök puha, meleg fészkeikben akár öt hónapot is átalszanak, éppen ezért ősszel a már összegereblyézett levélhalmokat érdemes átforgatni, rétegenként átvizsgálni, ugyanis a sünök veszélyhelyzetben nem szaladnak el, összegömbölyödve várnak, ez akár az életükbe kerülhet.
A levélkupacokat ne vasvillával forgassuk át, a kertben összegyűjtött halmokat ne égessük el. Ezek az állatok késő ősztől kora tavaszig pihennek, melynek legfőbb oka a lecsökkent táplálékmennyiség. A télre való felkészülés jegyében a téli álom előtt a megszokott mennyiség többszörösét fogyasztják el.
A Magyarországon honos sün természetvédelmi oltalom alatt áll, éppen ezért állatkerti szakemberek javaslata alapján a segítségre szoruló állatokat ne saját otthonukba, hanem az állatkert bemutató mentőközpontjába vigyék.
Az avar elégetése pedig nemcsak a sünök életébe kerülhet, de a tevékenységgel a kertünket is megfosztjuk az értékes tápanyag-visszapótlástól.
_______________________________________________________________________________