A hattagú grémium felállítása mögött az állhat, hogy politikailag megbízhatóbb emberek kerüljenek a nemzetbiztonsági szolgálatok felügyeletébe.
A veszélyek korában Magyarország békéjének és biztonságának erősítése, valamint a magyar emberek életfeltételeinek javítása a kormány legfontosabb célkitűzése. Ennek a munkának a támogatásáért született döntés a kormány mellett állandó jelleggel működő stratégiai tanácsadó testület megalakításáról – írja az MTI-hez eljuttatott közleményében a Kormányzati Tájékoztatási Központ.
Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója lett a testület elnöke, amelynek tagjait tegnap kérte fel a miniszterelnök. Orbán Viktor a csapatba hívta Bakondi György belbiztonsági főtanácsadót, Kovács Árpád volt ÁSZ elnököt és Kovács József nemzeti információs államtitkárt, aki 2012 és 2018 között a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat főigazgatója volt. A testület tagja lesz Maróth Miklós Széchenyi-díjas magyar klasszikafilológus, az MTA volt elnöke és Papp Károly polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő államtitkár. A miniszterelnök számít továbbá Stumpf István volt miniszter és alkotmánybíró munkájára is.
Panyi Szabolcs, a Direkt36 újságírójának értesülése szerint a testület felállításának valós célja, hogy Orbán a kormány gyengeségeit exponáló kegyelmi ügy után erősítheti az erőskezű vezetői imidzsét azzal, hogy komoly emberekkel veszi magát körül. A másik, áttételesebb cél pedig szerinte az lehet, hogy a miniszterelnök átszervezze a biztonsági szolgálatok politikai felügyeletét.
A testületbe kerüléssel ugyanis Papp Károly és Kovács József megválhatnak az ennél jóval jelentősebb pozíciójuktól. Panyi szerint ugyanis Papp és Kovács a „régi gárda” képviselői, az eltávolításukkal megindulhat egy őrségváltás a nemzetbiztonsági szolgálatok felügyeletében, így egy új, politikailag lojálisabb kormánytisztviselőkből álló generáció veheti át helyüket.