Orbán Viktor vasárnap este a Facebookon közölte, hogy
- összevonja a gazdasági és a pénzügyminisztériumot,
- a kormányból tölti be a Magyar Nemzeti Bank 2025 márciusában megüresedő elnöki posztját,
Az összevonás miatt Nagy Márton és Varga Mihály közül az egyiknek távozni kell: „Nyilvánvaló, hogy aki odamegy, az nem lehet ez a csúcsminiszter, hogy egyenesen beszéljek. Az egyik gazdasági csúcsminiszter, a másik pedig jegybankelnök lesz.”
A miniszterelnök nem árulta el, hogy melyik-melyik, de a gazdasági szaksajtó egyetért abban, hogy Nagy lesz a csúcsminiszter, Varga pedig a jegybankelnök.
- Erre utal az is, hogy Orbán Vargát a beszédében név szerint nem említette, Nagyra viszont kormányzati feladatot dedikált.
- Pénzügyminisztériumi források szerint a tárcánál már az év elején bejelentették, hogy beolvadnak a gazdasági minisztériumba.
Varga 1990 óta fideszes országgyűlési képviselő, az első Orbán-kormányban pénzügyi államtitkár, majd miniszter volt. 2010 után előbb miniszterelnöki kabinetfőnök, tárcanélküli, majd 2013-tól gazdasági, 2018-tól pénzügyminiszter.
Ebben a minőségében ő volt a felelős az állami költségvetésért. Átütő sikert nem aratott: az utóbbi négy évben 6-7%-os volt az államkassza GDP-arányos hiánya. Ami több mint duplája az elvártnak: és ami azt jelenti, hogy
a kormány több mint 25 ezer milliárd forintot költött el fedezetlenül, ami az EU legnagyobb inflációját okozta.
Varga már a harmadik pénzügy- vagy gazdasági miniszter, akit Orbán a jegybankelnöki székbe buktatva távolít el a kormányából. 2000-ben Járai Zsigmonddal, 2013-ban Matolcsy Györggyel járt el hasonlóan. Mindkettejüket egyébként éppen Varga váltotta.
Míg Matolcsy eltávolítása éppen a költségvetési fegyelem visszaállítását célozta, Járaié éppen ellenkezőleg, a választási célú fedezetlen pénzszórás elindítását tette lehetővé.
A hírügynökségek ugyanezt látják Varga felfelé buktatás mögött is, és Matolcsy is emiatt, az újabb inflációhoz, adóemeléshez és végül megszorításhoz vezető költekezés újraindítása miatt bírálja az Orbán-kormányt.